Konrad je, na skupu „Beogradski dijalozi o spoljnoj politici“, istakla da Berlinski proces nije zamena za članstvo u EU. To je, kako je kazala, način da saradnjom zemalja kandidata u različitim oblastima i uz podršku država članica EU, one ubrzaju svoje reforme, sarađuju i ubrzaju evropski put, javio je FoNet.
„Radujemo se saradnji u narednih deset godina, ali nadam se da će zemlje Zapadnog Balkana pre toga biti članice EU“, rekla je Anke Konrad.
Ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson istakao je da regionu Zapadnog Balkana treba više ekonomije, a manje politike. Prednost Berlinskog procesa, kako je rekao, jeste da je uvek bio fokusiran na konkretne ciljeve.
„Bio sam ambasador u BIH 2014. godine kada je pokrenut Berlinski proces, koji je doneo mnogo toga regionu“, podsetio je Ferguson. On je pominuo nedavno odblokiranje procesa CEFTA i dogovor o uvozu srpske robe na Kosovo.
Ferguson je rekao da je Berlinski proces komplementaran ubrzanju procesa proširenja EU kojem svedoče proteklih godinu dana.
On upozorava, međutim, da u proteklih šest godina nije bilo napretka u tri sporazuma koja se tiču pitanja regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa, nestalih osobe i ratnih zločina.
Ferguson je naveo da se sledeće godine obeležavaju 30-godišnjice sporazuma u Dejtonu, genocida u Srebrenici i akcije Oluja, kao i 80 godina od oslobođenja logora Jasenovac. Zato smatra da je važno da zemlje regiona nađu način da razgovaraju, dođu do zajedničkog jezika i nastave da grade budućnost.