Portparol CIK-a Valjmir Eljezi rekao je da je brojanje počelo na redovnim biračkim mjestima u Prištini, Obiliću, Lipljanu i Partešu, dok se u preostalim opštinama očekuje da počne sutra, javila je Radio Slobodna Evropa (RSE).
„U ostalim opštinama brojanje će početi nakon što se obave sve potrebne tehničke i administrativne pripreme“, rekao je Eljezi u centru za brojanje glasova u sali 1. oktobar u Prištini.
Na izborima 9. februara učestvovalo je 1.280 kandidata iz 28 političkih subjekata koji su se takmičili za 120 mesta u Skupštini Kosova.
Mreža nevladinih organizacija, Demokratija na delu (DnD), koja je posmatrala izbornu kampanju i glasanje, izjavila je da su kašnjenja „neprihvatljiva i narušavaju poverenje u izborni proces“.
Prema važećem zakonu, na redovnim biračkim mestima prvo se broje samo glasovi za političke subjekte, dok verifikacija i brojanje glasova za kandidate političkih subjekata treba da počne dan nakon izbora.
Eljezi je rekao da kašnjenja u početku brojanja glasova za poslaničke kandidate „nisu velika“.
Na pitanje koliko će trajati brojanje glasova kandidata za narodne poslanike, Elezi je rekao „nekoliko dana“, ali je dodao da to ne može precizirati.
Ovo je prvi put da se glasovi kandidata za poslanike broje na mestima gde se glasalo, zbog zakonskih promena koje su omogućile da se glasa za do deset kandidata za poslanike, umesto pet koliko je bilo ranije.
Na poslednja tri parlamentarna izbora CIK je sertifikovao rezultate otprilike mesec dana nakon dana izbora, jer su u nekim slučajevima glasovi ponovo brojani zbog nepravilnosti.
Eljezi je naglasio da će se tokom ovog procesa brojanja vršiti i verifikacija glasova političkih subjekata sa ovih izbora.
Dodao je da će nakon završetka ovih procedura CIK početi brojanje glasova izvan Kosova, glasova uslovnih birača i glasova osoba sa posebnim potrebama. Više od 104.000 birača registrovano je za glasanje van Kosova na ovim izborima.
U međuvremenu, kada je prebrojano više od 99 posto glasova samo za političke subjekte, vladajuća stranka, Pokret Samoopredeljenje, osvojila je 40,81 posto glasova, prema CIK-u.
Opozicione stranke, Demokratska partija Kosova osvojila je 22,16 posto glasova, dok je Demokratski savez Kosova osigurao 17,60 posto glasova.
Koalicija između Alijanse za budućnost Kosova i NISMA-e osvojila je 7,46 posto glasova. U međuvremenu, Srpska lista – najveća stranka Srba na Kosovu, osvojila je 4,43 posto glasova.
Izbori 9. februara bili su prvi redovni izbori koje je Kosovo održalo od proglašenja nezavisnosti.
Posmatrači su rekli da su izbori bili mirni, s nekoliko nepravilnosti, ali bez većih incidenata.
Izlaznost je bila 40,59 posto od preko 1,9 miliona birača s pravom glasa na Kosovu. Prethodno je za ove izbore glasala i dijaspora, putem pošte, ali i fizički u nekoliko kosovskih diplomatskih predstavništava širom sveta.