Peci je pohvalio izborni dan kao “test demokratije koji je Kosovo položilo”, posebno naglašavajući učešće srpske zajednice koje smatra ključnim za legitimnost institucija. “Sa preko 80% srpskih glasova za Srpsku listu, stvorena je šansa za inkluzivniju vlast, ali je pitanje hoće li se ta šansa iskoristiti”, ističe Peci.
Istovremeno, izrazio je zabrinutost zbog kašnjenja Centralne izborne komisije (CIK) u objavi konačnih rezultata, što usporava pregovore o koaliciji.
Analizirajući političku situaciju, Peci ukazuje na izazove koje donosi polarizacija između Samoopredeljenja, koje ima preko 50% glasova Albanaca bez dijaspore, i drugih stranaka koje odbijaju saradnju sa njima ili sa Srpskom listom.
“Ako se formira šira vlada, crvene linije mogu pasti, uključujući i Srpsku listu. U suprotnom, čeka nas vlada od godinu dana i novi izbori”, upozorio je, dodajući da stabilnost zavisi i od izbora predsednika.
Komentarišući trenutne rezultate, Peci primećuje da Samoopredeljenje, sa oko 40-41% glasova bez dijaspore, i Srpska lista, sa preko 80% srpskih glasova, dominiraju u svojim zajednicama, ali da polarizacija među strankama komplizuje saradnju.
“Niko iz opozicije ne želi sa Samoopredeljenjem, a Srpsku listu tradicionalno izbegavaju, što stvara pat-poziciju”, rekao je, dodajući da ipak ne isključuje mogućnost promene stavova, pozivajući se na primer koalicije PDK i LDK iz 2014. godine.
Peci smatra da je uključivanje Srpske liste u vlast poželjno zbog njene široke podrške među Srbima, ali je kritikovao njen dosadašnji bojkot institucija.

“Srpska zajednica mora biti zastupljena u vlasti, a bojkot ne donosi korist ni njima ni Kosovu. Primer Albanaca u Severnoj Makedoniji pokazuje da se prava osvajaju aktivnim učešćem”, ističe Peci.
Takodje kritikuje dugogodišnji bojkot Srpske liste, navodeći da je to ostavilo interese srpske zajednice nezastupljenim.
“Učešće u institucijama je jedini put, a ne konferencije za štampu. Srpska lista mora preuzeti odgovornost za svoje birače”, rekao je, pozivajući se na uspešne primere lokalne saradnje u Gračanici i Štrpcu kao inspiraciju za nacionalni nivo.
U kontekstu međunarodnih obaveza, Peci je istakao da Kosovo gubi zamah usled sankcija EU i neispunjenih obećanja, poput slanja nacrta Zajednice srpskih opština na Ustavni sud.
“Članstvo u Savetu Evrope i normalizacija na severu moraju biti prioriteti nove vlade, posebno pred lokalne izbore za sedam-osam meseci”.
Takođe je upozorio na globalne promene, poput dolaska Donalda Trampa, čiji povratak može oživeti Vašingtonski sporazum, ali i uneti rizik od nekonvencionalnih pristupa.
Na pitanje o međunarodnim obavezama, Peci upozorava da Kosovo gubi vreme u ispunjenju uslova za Savet Evrope, poput slanja nacrta Zajednice srpskih opština na Ustavni sud, i uklanjanju sankcija EU.
“Svaka nova vlada mora od prvog dana raditi na ovim prioritetima i smirivanju tenzija na severu pred lokalne izbore”, dodajući da povratak Donalda Trampa na vlast u SAD može oživeti Vašingtonski sporazum, ali i uneti nepredvidivost.
Na kraju, Peci je pozvao na konstruktivan dijalog svih strana. “Eskalacija šteti i Kosovu i srpskoj zajednici. Ono što je dobro za jedne, mora biti dobro i za druge”, zaključio je, ističući da multietnički potencijal postoji, ali zahteva političku volju.
Radosavljević: Politizacija administrativnih pitanja ključ krize na severu Kosova