Svi politički subjekati i kandidati za poslanike mogu podneti pritužbe IPŽP-u, a zatim i Vrhovnom sudu na konačne rezultate koje je CIK saopštio.
Potvrda rezultata bi otvorila put za konstituisanje novih institucija koje proizilaze iz izbora, ali CIK mora da sačeka završetak ovih zakonom predviđenih postupaka.
„Objavljivanjem konačnih izbornih rezultata izborni proces se ne završava, jer se prema članu 106. Zakona o opštim izborima može podneti pritužba IPŽP-u i može da se nastavi žalbom Vrhovnom sudu. Tek nakon donošenja odluka ovih institucija i njihovih izvršenja od strane CIK-a, CIK može pristupiti potvrđivanju konačnih rezultata“, rekao je za RTKlive portparol CIK-a Valjmir Eljezi.
Prema računu koji je napravio Eugen Cakoli iz mreže organizacija Demokratija na delu (DnD), to se očekuje do 12 dana. Prema njegovim rečima, biće stotina pritužbi IPŽP-u i Vrhovnom sudu.
„Od toga je ukupno šest dana rezervisano za IPŽP i još šest na Vrhovnom sudu. Ovo, bez uzimanja u obzir odluka koje ove institucije mogu doneti, a koje bi potencijalno mogle da utiču na sertifikaciju rezultata”, rekao je Cakoli.
CIK je, prema planu aktivnosti koji je usvojio u avgustu prošle godine, sebi odredio 5. mart kao poslednji datum za objavljivanje konačnih rezultata i 18. mart za njihovu sertifikaciju.
Predsednik CIK-a Krešnik Radonići je rekao da je do kašnjenja u objavljivanju konačnih rezultata došlo iz više razloga, od kojih je jedan, kako je naveo, vezan za sprovođenje brojnih zakonskih izmena, koje su CIK-u donele dodatne zadatke.
Podsetimo, za samo nekoliko meseci, na jesen ove godine, na Kosovu se očekuje još jedan izborni proces. Prema rečima Radonićija, ovi izbori (parlamenarni) bi mogli da budu lekcija za lokalne koji se očekuju, jer bi mogli da pomognu da se implementriaju neophodna poboljšanja.