Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Berns tvrdi: Stejt department sa Srbijom otvorio razgovore o položaju hrišćana i SPC na Kosovu

    19.07.2026 14:243 min čitanja IZVOR: KoSSev

    Srbi koji su napustili institucije 2022. godine ne mogu da se vrate u Kosovsku policiju

    19.07.2026 13:213 min čitanja IZVOR: Koha

    Dva slučaja nasilja u porodici juče u Gračanici

    19.07.2026 12:361 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Miftaraj: Srbi na Kosovu nemaju punu slobodu izbora
    Politika

    Miftaraj: Srbi na Kosovu nemaju punu slobodu izbora

    Srbi na Kosovu nemaju punu slobodu izbora i često su izloženi pritiscima, zastrašivanjima i ucenama da glasaju za Srpsku listu, kazao je u podkastu “Aequitas” Ehat Miftaraj pravni ekspert i izvršni direktor Kosovskog instituta za pravdu (KLI).
    Zorica VorgučićObjavio/la Zorica Vorgučić05.12.2025 14:43Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Kim, Aequitas
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Miftaraj u razgovoru sa novinarima Ljeartom Hodžom i Zoricom Vorgučić naglašava da Srbi glasaju za ovu političku pratiju “kroz prisilu ili bilo kroz finansijsku podršku iz budžeta Srbije”.

    Miftaraj je naglasio da je upravo Srpska lista odgovorna zbog izlaska Srba iz kosovskih institucija na severu Kosova što je rezultiralo preuzimanje opština od strane Albanaca, a posebno zbog pravosuđa.

    “Srpska lista napravila „fatalnu grešku“ povlačenjem velikog broja srpskih sudija, tužilaca, policajaca i gradonačelnika iz kosovskih institucija”. Međutim, Miftaraj je optimista da će se Srbi vratiti  u pravosudne institucije na severu.

    Minimalna primena prava i uticaj Beograda

    Govoreći o položaju Srba u političkom životu Kosova, Miftaraj je ocenio da, iako Srbi imaju Ustavom i zakonima zagarantovane pozicije, postoji ogroman jaz između proklamovanih prava i onoga što se zaista primenjuje u praksi.

    Miftaraj smatra da se pozicije srpskih predstavnika, pre svega Srpske liste, često zloupotrebljavaju za promovisanje političkih interesa Beograda, odnosno predsednika Srbije Aleksandra Vučića, “koji su u suprotnosti sa Ustavom Kosova, a gotovo nikada u skladu sa stvarnim interesima samih Srba koji žive na Kosovu”.

    Ljeart Hodža, Zorica Vorgučić i Ehat Miftaraj (Foto Kim)

    Ekonomsko osamostaljivanje kao rešenje

    Kao dugoročno rešenje za osamostaljivanje Srba od Srpske liste i Beograda, Miftaraj je predložio ciljani ekonomski paket. Veruje da bi Evropska unija, zapadne države i budžet Kosova mogli da izdvoje 40 do 50 miliona evra godišnje za podršku lokalnim Srbima na severu.

    „Verujem da bi za četiri do osam godina taj problem bio znatno manji od onoga što imamo danas,“ rekao je Miftaraj.

    Zaključio je da, iako Priština i Beograd koriste sever Kosova i lokalne Srbe za političke poene, “ne postoji kosovska državna politika čiji bi krajnji cilj bio proterivanje Srba”. “Umesto toga, potrebno je uspostaviti dugoročnu strategiju i političku volju koja bi svim zajednicama omogućila dostojanstven život. Kosovo mora da poštuje Ustav i međunarodne obaveze, posebno one koje se odnose na lokalnu samoupravu i prava nevećinskih zajednica, jer od toga zavisi put zemlje ka evropskim integracijama”, naveo je on.

    Aequitas podkast realizuju NVO CASA iz Severne Mitrovice i Radio Kim, u okviru projekta „Unapređenje društvene kohezije kroz jačanje prava i jezika manjinskih zajednica“, koji je podržan od strane Saveta Evrope.

     

    Ehat Miftaraj Izbori Kosovo pravosuđe SRBI Srpska lista
    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Zorica Vorgučić

    Povezani članci

    Srbi koji su napustili institucije 2022. godine ne mogu da se vrate u Kosovsku policiju

    19.07.2026 13:21

    Svečlja traži izolaciju Srbije zbog izjava ministarke

    18.07.2026 17:57

    Peticija da Uroševac zvanično postane samo Ferizaj

    18.07.2026 15:34

    Kosovski institut za pravosuđe: Kurti imenovanjem zamenika ministara zloupotrebljava položaj

    18.07.2026 14:44
    Izdvojeno

    Berns tvrdi: Stejt department sa Srbijom otvorio razgovore o položaju hrišćana i SPC na Kosovu

    19.07.2026 14:243 min čitanja IZVOR: KoSSev

    Srbi koji su napustili institucije 2022. godine ne mogu da se vrate u Kosovsku policiju

    19.07.2026 13:213 min čitanja IZVOR: Koha

    Dva slučaja nasilja u porodici juče u Gračanici

    19.07.2026 12:361 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Elektrosever: Kvar na dalekovodu u Zubinom Potoku još nije lociran, ekipe na terenu

    19.07.2026 11:431 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.