Pjetr Šalja je osuđen 16. jula 2024. za ratne zločine proizvoljnog lišenja slobode, mučenja i ubistva i osuđen na 18 godina zatvora, u koje mu se uračunava vreme provedeno u pritvoru.
U ovom predmetu reparacije je tražilo osam lica sa statusom žrtve, saopšteno je iz Specijalizovanih veća u Hagu.
“Pojedinačna odšteta kreće se u rasponu od 8.000 do 100.000 evra, a sedam žrtava je, pored toga, zajedno dobilo i odštetu u iznosu od 50.000 evra. Pretresni panel se u određivanju tih iznosa vodio zahtevom zastupnika žrtava, smatrajući da je zahtev opravdan s obzirom na obim i stepen štete koju su žrtve pretrpele”, navodi se u saopštenju.
“Šalja nema sredstava da izvrši nalog, Kosovo da se uključi”
Panel je, takođe, napomenuo da njegova nadležnost u ovom predmetu prestaje s izdavanjem naloga o reparacijama.
“Iako je podsetio da odgovornost za isplatu odštete snosi isključivo Šalja, panel je napomenuo da on trenutno, po svemu sudeći, nema dovoljno sredstava da bi mogao da izvrši nalog. Zato je panel razmotrio mogućnost da se druge strane (konkretno, Kosovo) uključe u izvršenje naloga o reparacijama. Panel je najpre napomenuo da postojeći program Kosova za naknadu štete žrtvama krivičnih dela može biti jedna od mogućnosti za izvršenje naloga o reparacijama, mada je maksimalni iznos koji se prema tom programu može isplatiti niži od onog koji je određen nalogom o reparacijama”.
Kosovo nije preuzele mere reparacije prema žrtvama
Panel je napomenuo i da Kosovo još uvek nije preduzelo konkretne mere kako bi garantovalo da reparacije za žrtve krivičnih dela iz nadležnosti Specijalizovanih veća zaista i budu isplaćene.
“Zato je panel još jednom apelovao na Kosovo da donese potrebne zakone i uspostavi mehanizam za isplatu reparacija žrtvama krivičnih dela iz nadležnosti Specijalizovanih veća. Kako je panel objasnio, time bi se (i) obezbedilo da Kosovo ispuni svoje obaveze koje se tiču prava žrtava, i koje su garantovane međunarodnim sporazumima, (ii) obezbedio jednak tretman žrtava, s jedne strane, i, s druge strane, osumnjičenih i optuženih pred Specijalizovanim većima, koji iz budžeta Kosova dobijaju finansijsku podršku za troškove odbrane, i (iii) izbegla diskriminacija među žrtvama oružanog sukoba koji se na Kosovu vodio 1998–1999. godine”.
Panel je primetio da se u sadašnjim zakonima Kosova šteta i povrede pretrpljene u kontekstu oružanog sukoba odnose samo na žrtve neprijateljskih snaga, to jest, srpskih snaga.
“Panel je, dalje, ukazao i na mogućnost da se Specijalizovanim većima daju donacije bez posebne namene, ukoliko donatori žele da pomognu isplatu reparacija žrtvama, u skladu s nalogom Specijalizovanih veća. Panel je naglasio da se ovom inicijativom g. Šalja ne oslobađa obaveze da postupi u skladu s nalogom o reparacijama i isplati odštetu žrtvama, niti se Kosovo oslobađa obaveza prema žrtvama da u razumnom roku uspostavi odgovarajući mehanizam za reparacije”, navodi se u saopštenju Specijalizovanih veća.