Na današnjem ročištu svedočio je nekadašnji vođa smene Dragiše Milenkovića iz zatvora u Prištini.
Svedok S.H. naveo je da poznaje Dragišu Milenkovića iz zatvora u Prištini, da su radili zajedno i da su odnosi na poslu bili samo kolegijalni.
Naveo je da nije video da je Dragiša maltretirao zatvorenike.
“Ja ne znam, kada bi znao ja bih prijavio kao i bivši zatvorenici koji su prijavljivali. Ja nisam video svojim očima i ne mogu da pričam”.
Svedok je naveo da mu se niko od zatvorenika nije požalio na maltretiranje u zatvoru. Objasnio je da je hrana koja se služila u zatvoru bila kvalitetna i da su je jeli i zaposleni, dodajući da je u zatvorskim sobama najvise bilo devet zatvorenika.
Optuženi Dragiša Milenković upitao je svedoka da li se seća slučaja kada je na zatvorenika pucano u sudnici.
“Znam da su pucali na jednom zatvorenika u sudu ali ne znam koji je to stražar”, odgovorio je svedok.
Na Dragišino pitanje da li su čuvari zatvora u Prištini mogli da odvode na sud zatvorenike iz drugih zatvora, svedok odgovara da su čuvari iz Prištine vodili zatvorenike samo iz Prištine.
Na pitanje da li je bilo moguće da se u zatvor unese bezboj palica, šipke i kablovi da bi se tukli zatvorenici, svedok je odgovorio da nije imao takva saznanja dok je radio u zatvoru.
Dragiša je upitao S.H. da li je istina da su do zadnjeg dana njegovog (S.H.) radnog odnosa radili zajedno i da mu je on bio šef smene.
Svedok je naveo da je bio šef smene ali da zbog bolesti bio na bolovanju pre završetka radnog odnosa.

Nakon ispitivanja od strane Dragiše Milenkovića, tužilac Ade Dema je ponovo pitao svedoka da li je bio šef smene u zatvoru u kojem je Dragiša radio.
“Do 1998. godine dok sam bio na poslu bio sam šef smene. Ne sećam se da li sam bio šef smene Dragiši Milenkoviću, ne kažem da nisam ali ne sećam se”, odgovorio je svedok.
Advokatica Jovana Filipović navela je da će današnje svedočenje S.H. pomoći da se utvrde neke bitne činjenice u ovom postupku.
“Upravo smo završili sa saslušanjem i poslednjeg svedoka u ovom postupku, u pitanju je bio čovek koji je bio vođa smene Dragiši, od koga nismo mogli da čujemo neke bitne stvari koje smo pitali mi i sudsko veće jer se većine stvari nije sećao, ali ono što je rekao svakako će biti u prilog Dragiši i njegovoj tezi odbrane i svemu onome što smo se mi trudili da pokažemo tokom ovog postupka. Niko od ovih lica, iako su svi oštećeni bili pročitani svedoku, nije se žalio na ponašanje Dragiše niti bilo kog drugog stražara u pritvornom centru u Lipljanu i u Prištini gde je on radio i to je ono što nam je bitno, za slučaj da su ti oštećeni, kako oni sada tvrde da su bili maltretirani od strane Dragiše, logično je da bi se požalili njihovom nadređenom koji je, pre svega, bio Albanac”, kazala je ona.
Filipovićeva je istakla da se nada da će sudsko veće smoći snage da donese jednu odluku koja će biti, kako je navela, pre svega pravična a posle i u skladu sa zakonom.
U ovom postupko ostala je još faza izvođenja materijalnih dokaza i odbrana optuženog Dragiše Milenkovića, pa se u skorije vreme očekuje i donošenje presude.

U sudnici je bila prisutna i porodica Dragiše Milenkovića.
Dragiša Milenković je uhapšen 21. juna u Kišnici, a tereti se da je kao zatvorski čuvar tokom sukoba na Kosovu 1998. i 1999. godine u zatvoru u Lipljanu, u svojstvu službenog lica i u saizvršilaštvu sa drugim službenim licima, kršeći pravila međunarodnog prava tokom sukoba, “na sistematski način maltretirao albanske zatvorenike mučeći ih na nehuman način različitim predmetima”.
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv Milenkovića 26. decembra 2023. godine.