Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Sorensen sa Kurtijem razgovarao o povratku srpskih sudija i tužilaca

    24.07.2026 19:272 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovo se približava EU romingu: bez dodatnih naknada za korisnike

    24.07.2026 18:251 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovska policija pozvala građane da prijave informacije o ratnim zločinima

    24.07.2026 17:211 min čitanja IZVOR: KIM
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » ’’Najmanji broj suđenja za ratne zločine od rata naovamo’’
    Ratni zločini

    ’’Najmanji broj suđenja za ratne zločine od rata naovamo’’

    Goran AvramovićObjavio/la Goran Avramović30.03.2017 15:47Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Balkaninsight
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    U najnovijem godišnjem izveštaju Fonda za humanitarno pravo Kosova se navodi da je broj predmeta ratnih zločina u zemlji značajno opao i da je 2016. organizovan “najmanji broj suđenja za ratne zločine od rata naovamo”, prenosi portal Balkaninsight.

    “Najveći gubitnici su u prvom redu žrtve i potreba da one budu zadovoljene pravdom, ali i vladavina prava”, navodi se u izveštaju.

    Kako se dodaje, “na drugoj strani, najveći dobitnici su anonimni počinioci, kojima odgovara postojeća klima nekažnjivosti”.

    Međunarodni tužioci tokom 2016. godine nisu podigli nijednu optužnicu za najteža krivična dela, kažu iz FHP Kosovo.

    Fond takođe izražava zabrinutost zato što svedoci Tužilaštva i dalje menjaju svoje iskaze na suđenjima za najteža krivična dela u odnosu na izjave koje su dali u ranijim fazama, a koje inkriminišu optužene.

    “Za FHP Kosovo je teško da shvati zašto se ova pojava ponavlja iz godine u godinu. Ona se može, ali samo delimično, objasniti negativnim raspoloženjem sredine prema onima koji pred sudom svedoče o ratnim zločinima”, navodi se u izveštaju.

    Navodi se da proces prenosa nadležnosti za najteža krivična dela sa EULEX-a na domaće pravosuđe nije dovoljno transparentan.

    “Za sada, prema zapažanjima FHP-a Kosovo, teško je proceniti koliko se ovaj proces razvijao uspešno i koliko je uspešan”, potencira FHP Kosovo.

    “Da stvari ne stoje najbolje govori i ocena iz izveštaja o progresu Evropske komisije za 2016. godinu, koji je konstatovao ‘da se pravosudni sistem na Kosovu nalazi u početnoj fazi razvoja’“, ističe se u izveštaju.

    Na konferenciji za novinare u ponedeljak u Prištini, na kojoj je ovaj izveštaj predstavljen, glavni tužilac Specijalnog tužilaštva Kosova je izjavio da su istrage blokirane zbog nesaradnje Kosova i Srbije.

    Tužilac Drita Hajdari je istakla da glavni problem predstavlja činjenica da je većina onih koji su tokom rata počinili zločine, izvan Kosova i da Tužilaštvo “ne može ništa da uradi”, jer Srbija neće da izruči svoje državljane bivšoj pokrajini, čiju nezavisnost ne priznaje.

    Elka Filčeva-Ermenkova, vršilac dužnosti predsednika sudija EULEX-a, koja radi na Kosovu, rekla je da postoji potreba za sporazumom o ekstradiciji, jer mandat misije EU ne uključuje potragu za licima koja su osumnjičena za ratne zločine, a žive u inostranstvu.

    “Saradnja ove dve zajednice je pitanje koje treba rešiti. Bez stvarne saradnje pravosuđa Kosova i zemljama u regionu, posebno Srbije, to će ostati stalan problem”, rekla je Filčeva-Ermenkova.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Goran Avramović

    Povezani članci

    Kosovska policija pozvala građane da prijave informacije o ratnim zločinima

    24.07.2026 17:21

    Bivši pripadnik MUP-a Srbije negirao krivicu za ratni zločin u Vučitrnu

    23.07.2026 11:12

    Filipović: Očekujemo presudu u skladu sa zakonom u slučaju Šaćira Lutvije

    22.07.2026 19:26

    Odloženo suđenje u odsustvu za 21 optuženog za ratni zločin u Račku

    20.07.2026 12:15
    Izdvojeno

    Sorensen sa Kurtijem razgovarao o povratku srpskih sudija i tužilaca

    24.07.2026 19:272 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovo se približava EU romingu: bez dodatnih naknada za korisnike

    24.07.2026 18:251 min čitanja IZVOR: KIM

    Kosovska policija pozvala građane da prijave informacije o ratnim zločinima

    24.07.2026 17:211 min čitanja IZVOR: KIM

    Bivši gradonačelnik Prištine Špend Ahmeti osuđen zbog neprijavljivanja imovine

    24.07.2026 17:211 min čitanja IZVOR: KIM
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.