Kako je navedeno u saopštenju ove političke partije, isterivanje radnika bez pravičnog procesa ili zakonskog osnova predstavlja kršenje osnovnih prava na rad i egzistenciju.
Tvrde da će zatvaranje institucija dodatno pogoršati odnose između Srba i Albanaca na Kosovu, podići tenzije i doprineti nestabilnosti.
“Bez pristupa vodi i aktivnostima namenjenih mladima i osobama sa posebnim potrebama, posledice mogu biti zdravstvene, sanitarne i društvene, kako po Srbe, tako i po sve ostale građane koje žive u sredinama na severu”, ističu u saopštenju.
Ocenjuju da, ako su radnici isterani zbog svoje nacionalnosti (zato što su Srbi, Goranci, Bošnjaci, Romi), to predstavlja etničku diskriminaciju, što je zabranjeno međunarodnim konvencijama i kosovskim zakonima.
“Tražimo da JKP “Standard” otkaže saradnju sa kosovskim institucijama zbog ovog očiglednog narušavanja svakodnevice naših građana i urušavanja životnog standarda”, saopšteno je.
Osudili su, kako ističu, mlaku, atrofičnu i dezorijentišuću reakciju Srpske liste, koja se već godinama, tvrde, ponaša kao nemi posmatrač.
“Poznato je da raspolažu značajnim resursima koje bi mogli da iskoriste da spreče zatvaranje institucija koje svim građanima pružaju usluge od životnog značaja. Isti ti čelnici SL obećali su da će vratiti proterane institucije, a nesposobni su da zadrže postojeće”, stoji u saopštenju Srpske demokratije.
Zahtevaju od Unmika, Euleksa, Oebsa, Kancelarije Evropske unije i svih ambasada da spreče dalje propadanje kvaliteta života građana.
“Srpske institucije na Kosovu nemaju zamenu u kosovskim i svako zatvaranje srpskih institucija dovodi do velike degradacije životnog standarda Srba i ostalih građana koji koriste usluge srpskih institucija”, navedeno je u saopštenju.