Prema navodima SNF -a, ovi incidenti podsećaju na mračne periode iz prošlosti, kada su nasilje i zastrašivanje prethodili iseljavanju Srba sa svojih ognjišta.
“Već nekoliko nedelja učestale su provokacije i napadi na srpkinje, pretežno mlađeg uzrasta, koje prete da prerastu u nešto što Srbi pamte još iz 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, kada su pod pritiskom morali da napuštaju ognjišta širom Kosova i Metohije”, navedeno je.
Dodaje se da se od dolaska SNS-a i Aleksandra Vučića na vlast, položaj Srba na Kosovu sistematski pogoršao.
Mišljenja su da je odluka o napuštanju kosovskih institucija dodatno “oslabila” ionako krhku institucionalnu zaštitu, a vlasti u Prištini su to iskoristile za ukidanje srpskih službi, što je izazvalo masovan gubitak radnih mesta i osećaj nesigurnosti među Srbima.
“Međutim, paralelno sa tom ‘bezbednošću za sve’, na terenu se odigravalo nešto sasvim suprotno. U severni deo Kosovske Mitrovice, u početku pojedinačno, a zatim i sve učestalije, počele su da pristižu sumnjive grupe muškaraca, koje su provocirale građane ne najrazličitije načine. Počelo je sa gestikulacijama, dobacivanjima, psovkama, da bi poslednjih nedelja stvari počele poprimati ozbiljnije razmere”, dodaje se.
SNF poziva vlasti u Beogradu da, u skladu sa Ustavom, zaštite Srbe na Kosovu i hitno reaguju na međunarodnom nivou kako bi se sprečila dalja eskalacija nasilja. Takođe, apeluju na organizacije za zaštitu prava žena da se oglase i deluju u cilju zaštite Srpkinja koje su danas posebno izložene nasilju i diskriminaciji.
Na kraju napominju da ovakav proces i ćutanje može imati tragične posledice.