Kako je navedeno u soapštenju Optimistc filma, snimanje je upravo završeno na Kosovu.
Optimistisic film je u saradnji sa Ansamblom narodniih igara i pesama Kosova i Metohije „Venac“ snimao na Gazimestanu, u manastiru Gračanica, u Velikoj Hoči, Pećkoj Patrijaršiji, u manastiru Visoki Dečani, zatim u Prizrenu, u Crkvi Hrista Spasa, u manastiru Sveti Arhangeli i Prizrenskoj Bogosloviji, kao i u Severnoj Mitrovici ispred Crkve Svetog Dimitrija.
U Prizrenu je snimanje odrađeno i sa horom Prizrenske bogoslovije, a u Velikoj Hoči sa pevačkom grupom KUD-a Božidar Micić iz Velike Hoče.
U saradnji sa KUD-om „Kopaonik“ dokumentarni serijal i film „Srpsko Kolo“ sniman je u i Leposaviću ispred Crkve Svetog Vasilija Ostroškog i na više drugih lokacija.
Optimistic film u režiji dr Željka Mirkovića, realizuje dokumentarni serijal „Srpsko kolo“ od 10 epizoda po 25 minuta. Serijal je do sada snimljen i u Subotici, Novom Sadu, Beogradu, Užicu, Pirotu, Zaječaru, Nišu i u Vašingtonu u SAD.
„Kolo je energetska mašina duboko ukorenjeno u naš DNK, odakle vuče svoju magičnu energiju. Kolo je folklorna igra koja simbolizuje sreću i poznata je kao takav simbol svuda u svetu. Srpsko kolo je postalo deo UNESKO-ve nematerijalne baštine 2017. godine. Dokumentarni film i serijal „SRPSKO KOLO“ govori o značaju kola, njegovom poreklu, lepoti i specifičnostima. Ovo je priča o tradiciji i identitetu srpskog naroda, o negovanju sreće kroz igru“, istakao je reditelj i producent, dr Željko Mirković.
Dokumentarni serijal „Srpsko kolo“ realizuje se u saradnji sa Srpskom Akademijom nauka i umetnosti (SANU), Nacionalnim Ansamblom „Kolo“, Etnografskim Muzejom u Beogradu, Nacionalnim Ansamblom „Venac“ iz Prištine – Gračanice i Turističkom organizacijom Srbije. Projekat je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Pokrajinskog Sekretarijata za kulturu AP Vojvodine, Grada Niša, Grada Užica, Grada Zaječara, Grada Pirota, Grada Subotice i Srpskog kulturnog centra „Opančići“ u Vašingtonu, SAD.
„Ansambl narodnih igara i pesama Kosova i Metohije „VENAC“ iz Prištine, sada sa sedištem u Gračanici, jedina je ustanova Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije čiji celokupan kolektiv svakodnevno živi i radi na Kosovu i Metohiji. „Venac“ je državni profesionalni ansambl koji se bavi umetničkom igrom na Kosovu i Metohiji, i svoj rad svakodnevno razvija i unapređuje, i svojim kulturnim delanjem hrabro štiti kulturu srpskog naroda i ujedno se time bori za interese svoje države Srbije. Zato je u narodu prepoznat kao stub očuvanja tradicije i kulturnog identiteta, ali i kao veoma važna ustanova u borbi za opstanak i ostanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. „Venac“ srpsko kolo igra za svoj narod i za sve druge narode. Niko više ne može da rasplete „Venac“ niti srpsko kolo koje igra“, kazala je Snežana Jovanović, direktorka Ansambla „Venac“.