Kako je saopšteno iz Doma kulture žiri manifestacije „Vidovdansko pesničko bdenije 2016“ u koji su ove godine činili akademik Dušan Kovačević, doc. dr Slobodan Vladušić i Žarko Milenković jednoglasno su doneli odluke o dodeli književnih nagrada.
Nagrada “Zlatni krst kneza Lazara“ koja se dodeljuje za sveukupno književno stvaralaštvo pripala je Petru Sariću iz Prištine.
U obrazloženju se navodi da je „Petar Sarić najznačajniji srpski prozni stvaralac na Kosovu i Metohiji. U svojim najznačajnijim ostvarenjima izrazio je unutrašnju dramu ljudskog bića, borbu sa okolinom i samim sobom. Sarićev literarni svet je svet sa vrlo malo svetlosti, u kojima se junaci susreću sa sopstvenim mrakom i zlom sudbinom“.
Priznanje “Gračanička povelja“ je ove godine pripalo Tanji Kragujević, pesnikinji iz Beograda.
„Tanja Kragujević je jedna od najznačajnijih savremenih srpskih pesnikinja. Poezija Tanje Kragujević je poezija izuzetne verbalnosti, jasnih slika i asocijacija“, smatraju članovi žirija.
„Kondir Kosovke devojke“ pripao je Dejanu Aleksiću, pesniku i dečjem piscu iz Kraljeva.
“Poezija Dejana Aleksića je na tragu srpskih neosimbolista i traganju za najsuštastvenijim pitanjima života i umetnosti“.
Nagradu “Pero despota Stefana Lazarevića“ osvojila je Ivani Dimić, književnici iz Beograda.
“Knjiga „Arzamas“ predstavlja značajnu pojavu u srpskoj književnosti, hibridnog žanra, u kojoj autorka suprotstavlja dva fenomena život i smrt kroz smenu lirsko-meditativnih crtica i živih humornih dijaloga. „Arzamas“ je knjiga u kojoj se život smeje smrti“.
Nagrade će svečano biti uručene 27. juna 2016. godine u porti manastira Gračanica u 20 časova.
Žiri za dodelu likovnih nagrada „Longin“ i „Dimitrije Popović“ u sastavu prof. mr Petar Đuza, prof. mr Saša Filipović i Nebojša Jevtić, jednoglasno su doneli sledeće odluke:
Nagrada „Longin“ koja se dodeljuje za sveukupno stvaralaštvo iz oblasti likovnih umetnosti pripala je Veselinu Rajoviću iz Prištine.
Nagradu “Dimitrije Popović“ koja se dodeljuje za najuspešnijeg mladog stvaraoca ove godine je osvojila Mileni Cvetković iz Velikog Ropotova.
Nagrade će biti dodeljene 25. juna 2016. godine od 20 časova na svečanom otvaranju izložbe radova sa likovne kolonije „Vidovdan 2016“.


