Apelaciono veće Haškog tribunala odlučilo je danas da se delimično ponovi sudjenje bivšem komandmantu OVK Ramušu Haradinaju koji je, u martu 2005 godine, optužen za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, na osnovu individualne krivične odgovornosti. Suđenje će, po nekoliko tačaka optužnice, biti ponovljeno i bivšim pripadnicima OVK-a Idrizu Baljaju, koji je oslobođen krivice u prvostepenom postupku, kao i Ljahu Brahimaju, kome je Žalbeno veće danas potvrdilo prvostepenu presudu od šest godina zatvora. Prvostepenom presudom od 3. aprila 2008. godine, Haradinaj je oslobođen optužbi, jer nije „van svake sumnje“ dokazano da je bio umešan ili odgovoran za zlodela nad Srbima, Romima i Albancima pobrojana u 37 tačaka optužnice. Kako prenosi Tanjug, Žalbeno veće Haškog tribunala je naložilo pritvor svoj trojici do daljnjeg. U obrazloženju presude se navodi da Pretresno veće nije preduzelo potrebne korake kako bi se suzbilo zastrašivanje svedoka, koje je obeležilo suđenje od početka do kraja. „Pretresno veće je propustilo da shvati težinu koju zastrašivanje svedoka predstavlja za integritet suđenja. Ova greška narušila je pravičnost postupka i dovela do neostvarenja pravde“, navelo je Žalbeno veće.
NAJNOVIJE VESTI
Arsić: Nema planova za preseljenje niti integraciju Prištinskog univerziteta
3 min čitanja IZVOR: Kontakt plus
„Vidovdanski glasnik” – svedočanstvo i izraz snage, zajedništva i kreativnosti
3 min čitanja IZVOR: Kim

