NAJNOVIJE VESTI
Browsing: kampanja
Redovni lokalni izbori na Kosovu, biće održani 12. oktobra. I dok ih jedni dočekuju kao trenutak “oslobođenja”, drugi upozoravaju na eventualne opasnosti i rizike koje će doneti kampanja, ali i promena demografskih prilika u Severnoj Mitrovici.
Nakon što smo pre tri meseca pokrenuli kampanju javnog zagovaranja u vezi sa nepoštovanjem jezičkih prava na Kosovu, vreme je da proverimo – da li se išta promenilo? Inicijativa koju su sproveli NVO Aktiv, Radio Kim, Nova društvena inicijativa (NSI), Radio Goraždevac i Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC) je ukazala na ozbiljne propuste u obezbeđivanju informacija na oba službena jezika, posebno na zvaničnim veb stranicama i društvenim mrežama pojedinih institucija.
Kršenje Zakona o upotrebi jezika u gotovo svakoj prilici, najkraći je, ali ujedno i najprecizniji zaključak nakon analize zvaničnog sajta i društvenih mreža Ministarstva infrastrutkure Kosova. Odsustvo srpskog jezika nije uslovljeno samo tehničkim propustima ili sporadičnim prevodima – ono je sistematsko i sveobuhvatno.
Ključni dokumenti namenjeni informisanju građana, a posebno poljoprivrednika koji se sporazumevaju na srpskom jeziku, na zvaničnim internet servisima Agencije za razvoj poljoprivrede su u velikoj meri nedostupni. Sadržaji koji se odnose na konkurse, grantove, subvencije, procedure apliciranja i izveštavanje o realizaciji projekata, a koji su ili potpuno izostavljeni, ili prisutni u manjem obimu i vrlo loše prevedeni.
Ključni dokumenti, administrativna uputstva i informacije o određenim beneficijama gotovo u potpunosti izostaju – zaključak je nakon analize zvaničnog sajta kosovskog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja.
„ZA VAŠU BEZBEDNOST KORACI SIGURNO U SAOBRACAJU!“, „Ovi saveti upravljaju se od strane Predsednika Opštine, i takodje kao i kod OSJB–ti i ovde diversitet dosta je istican“, „Dpdji ti a ne vest o tebi!“, „Zajedno za sigurniju Kosovu!“… ovo su samo neki od mnogih primera jezičkih „prepreka“ sa kojima se građani susreću prilikom pokušaja pribavljanja informacija na srpskom jeziku sa zvaničnog sajta Kosovske policije.
NVO Aktiv i Radio Kim nastavljaju kampanju javnog zagovaranja sa ciljem da se institucije podstaknu na rešavanje višegodišnjeg problema sistematskog kršenja Zakona o upotrebi jezika na Kosovu. Ove nedelje smo se detaljno bavili Policijskim inspektoratom Kosova (PIK) i na njihovom zvaničnom sajtu i društvenim mrežama identifikovali smo brojne nedostatke.
Nepoštovanje Zakona o upotrebi jezika na Kosovu ostaje ozbiljan i dugotrajan problem, koji značajno opterećuje kako institucije, tako i građane. Zato su NVO Aktiv i Radio Kim prošle nedelje pokrenuli kampanju radi ukazivanja na nedostatke u primeni zakona i podsticanja institucija na rešavanje ovog problema. Ove nedelje su u fokusu Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova (MUP) i delimično Policijski inspektorat Kosova (PIK) čijim ćemo se objavama detaljno baviti sledeće sedmice.
Višegodišnje kršenje jezičkih prava i izostanak političke volje za promenu takve prakse doveli su do sistemskog problema koji i dalje opterećuje institucije i građane, pretežno srpske nacionalnosti. NVO Aktiv i Radio Kim pokreću kampanju javnog zagovaranja, sa ciljem da podstaknemo institucije na rešavanje ovog pitanja. Počinjemo je od Centralne izborne komisije (CIK), kao i Sekretarijata CIK-a, uz jasan zahtev da se jezičke anomalije otklone i osigura ravnopravnost u pristupu informacijama na oba službena jezika na Kosovu
Povodom kampanje “16 dana aktivizma” borbe protiv porodičnog nasilja u Prištini je organizovan okrugli sto pod nazivom “Borba protiv nasilja nad ženama i devojkama: Politika i zastupanje, Implementacija i put napred”. Tužiteljka u Osnovnom Sudu u Prištini Fikrije Sulejmani je navela da je od januara 2024. godine sudu dostavljeno 950 slučajeva nasilja nad ženama.