Povike građana Srbije protiv Vučićevog autokratskog režima počele su u maju 2023. godine kada su Srbiju potresla masovna ubistva. Najpre je trinaestogodišnji maloletnik u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu iz pištolja ubio devet đaka i jednog radnika obezbeđenja. Samo dan kasnije je dvadesetjednogodišnjak u selima u okolini Mladenovca i Smedereva ubio devet osoba, a ranio 13.
Demonstranti su tada optuživali vladajuću stranku za podsticanje na nasilje putem kontrolisanih medija i tabloida. Masovni protesti građana i opozicionih partija naterali su Vučića da održi vanredne izbore. Dakle, masovna ubistva, kontrola medija i korupcija vlasti, između ostalog, predstavljaju glavne razloge zbog kojih je srpsko društvo toliko revoltirano.
Protest 15. marta bio je jedan od najmasovnijih u istoriji Srbije. Stotine hiljada građana iz cele Srbije ispunilo je ulice Beograda mirno protestujući. Studenti su jasno stavili do znanja da nema povratka (na nastavu) dok se ne ispune njihovi uslovi. I sam Vučič je, na prvi pogled, prihvatio ovu snažnu poruku.
„Ovo traje četiri i po meseca. Četiri i po meseca agonije posle strašne tragedije. Dobro smo razumeli poruku. Moraćemo da se menjamo. Želim da verujem da su i drugi shvatili da građani žele da promene vlast na izborima“, izjavio je on posle protesta. E sad, ako Aleksandar Vučić odluči da se povuče i podnese ostavku na mesto predsednika, onda se postavlja pitanje šta će biti sa njim?
U mnogim slučajevima, opozicione stranke, sa izuzetkom Zelenog levog fronta, imaju čak i više nacionalističkih stavova od Srpske napredne stranke. I upravo tu kartu Vučić koristi svih ovih godina u odnosu na međunarodni faktor, predstavljajući se kao konstruktivniji političar, uprkos tome što je stalno provocirao susede.
Kao i SNS, opozicione stranke u Srbiji se nisu udaljile od prošlosti, veličaju ratne zločince i ne priznaju nezavisnost Kosova. Jedina nada je da će posle ovih istorijskih protesta nastati novi pokret koji će demokratizovati Srbiju.
Kažu da je svrgavanje despota lakši deo, najteže je poboljšati stvari posle promene, zaključio je Bljakcori u svom autorskom tekstu.