Za štandom koji je postavljen u blizini ovog spomenika i ispred dva reklamna panoa, od jutros stoji najmanje četiri policajaca.
Na samom štandu su leci, koje policija deli građanima prolaznicima.
Kako je jedan od službenika policije kazao za KoSSev, akcija se sprovodi „kako bi se uspostavilo poverenje građana u policiju“.
„Ovo radimo kako bi podigli svest kod građana ovde, da oni mogu da se za svaki problem koji imaju, obrate Kosovskoj policiji“, kazao je jedan od policajaca.
Tu se, dodao je, misli na svaku vrstu bezbednosti građana – od nasilja u porodici, vršnjačkog nasilja, zlostavljanja preko interneta, bezbednosti u saobraćaju i sve ostalo.
„Želimo da pokažemo ljudima da oni mogu svaku vrstu problema, čak i ukoliko misle da on nije toliko veliki, da prijave Kosovskoj policiji“, rečeno nam je na terenu.
A to je zapravo deo i letaka koje oni danas prolaznicima dele.
U svakom od njih ističe se to da je za „aktivan policijski rad u zajednici neophodna upravo saradnja sa njom i obrnuto“.
„Policija je narod, narod je policija“, parola je na jednom od letaka.
U njima se objašnjava da bi građani trebali da aktivno učestvuju u stvaranju bezbednosti za sve, čak ukoliko oni sami nisu deo nekog događaja.
S tim u vezi, oni se pozivaju da prijavljuju slučajeve kada svedoče nanošenju štete javnoj i društvenoj imovini, kršenju saobraćajnih pravila, nasilnom ponašanju, diskriminaciji i slično.
U letku o nasilju u porodici daju se saveti građanima, najpre žrtvama ovog krivičnog dela da slučajeve prijavljuju Kosovskoj policiji, da u tu instituciju imaju poverenja, da „ne ćute“.
Takođe, jedan od letaka sadrži i savete za vozače.
Pitanje rada Kosovske policije, posebno na Severu Kosova, mesecima unazad jedno je od aktuelnijih pitanja za javnost, pre svega među srpskom zajednicom.
Dok kosovske vlasti par godina unazad posebno naglašavaju uspešan policijski rad, potpuno oprečno tumačenje i svedočenja u iskustvu su sa srpske strane prema ovoj policiji.
Više je tumačenja i svedočenja o primerima navodne diskriminacije, zastrašivanja, upotrebu prekomerne sile, te se ova institucija često karakteriše i kao instrument aktuelne vlasti. Sve to u najvećem delu kosovska strana demantuje, dok je za pojedine slučajeve ipak bilo suspenzija i otvarane su istrage.
U nedavnom izveštaju koji je EULEX podneo Generalnom sekretaru Ujedinjenih Nacija, EULEX je takođe potvrdio da im Kosovska policija na Severu uskraćuje informacije.
„U mnogim slučajevima policija nije na vreme dostavila relevantne informacije o svojim operacijama na severnom Kosovu, što je negativno uticalo na sposobnost Misije da ispuni svoj mandat“, naveli su iz ove misije.