Iako su bile poznate kao opštine naseljene većinom Srbima, Gračanica, Novo Brdo i Klokot sada su pod dominacijom Albanaca, pokazali su rezultati popisa iz 2024. godine, koji je sprovela Agencija za statistiku.
U poređenju sa popisom stanovništva iz 2011. godine, opština Gračanica ima 6.149 više Albanaca. Rezultat pokazuje da razlika između Albanaca i Srba iznosi 63. Tako u ovoj opštini živi 8.623 Albanca i 8.560 Srba. Razlika je mnogo veća u druge dve opštine.
U opštini Klokot živi 3.801 Albanac i 606 Srba, dok u Novom Brdu živi 3.801 Albanac i 606 Srba. Demografkinja Mimoza Duši navodi razloge zašto ovim opštinama dominiraju Albancima.
„Populacija Srba na Kosovu nije populacija srednje dobi, to je populacija koja stari, zbog toga se ti posedi srpskog stanovništva prodaju. Međutim, srpska populacija u srednjem uzrastu, radno sposobna, nije previše aktivna na Kosovu, nije dovoljno aktivna koliko bismo želeli, tako da dominira starija populacija, jer ne vide perspektivu na Kosovu“, rekla je ona.
Sociolog Genc Zrza (Xërxa) je naveo da je migracija srpskog stanovništva uticala na to da opštinama sa srpskom većinom sada dominiraju Albanci.
„Imamo različite demografske pomake ili migracije, sada u mnogim područjima, poznavajući katastarske oblasti ili različite nekretnine unutar određenih opština, koje su etnički pripadale jednoj naciji, iz dana u dan dolazi do mešanja i sticanja različitih svojina u tim krugovima. Većina ne-srpskih zajednica to vidi kao razvoj ili kao perspektivu, da budu deo te opštine, i ovo je definitivno imalo uticaja, ali su tu i faktori migracije srpskog stanovništva prema Srbiji ili drugim evropskim zemljama“, rekao je on.
Prema rezultatima popisa, u opštini Štrpce živi 2.626 Albanaca i 8.080 Srba, dok u opštini Parteš živi 3.221 Srba i 13 Albanaca.
U četiri severne opštine, gde su koncentrisani Srbi, proces popisa je bojkotovan.
Kosovska Agencija za statistiku je u četvrtak objavila prve konačne rezultate popisa stanovništva. Na osnovu tih rezultata, Kosovo ima 1.602.515 stanovnika. Prvi konačni podaci koje je objavila Agencija za statistiku Kosova pokazuju da ima oko 150 manje stanovnika u odnosu na popis iz 2011. godine.
Prema statistici, etnička struktura ostala je uglavnom nepromenjena: 91,76% stanovništva su Albanci, 2,31% Srbi, a u manjem procentu – Bošnjaci, Turci, Romi, Aškalije i Egipćani.
Prema verskoj strukturi Kosova dominirana islamska vera, dok pravoslavne i katoličke zajednice čine najveće verske manjine.
Prema rezultatima, u poređenju sa 2011. godinom, starosna grupa od 0-14 godina zabeležila je pad od 6,07%, starosna grupa od 15-64 godine zabeležila je porast od 1,83%, dok je starosna grupa od 65 godina i više zabeležila porast od 4,26%.
Procenat ruralnog stanovništva opao je sa 62% u 2011. na 49,8% u 2024. godini.
Prema rezultatima, po prvi put urbano stanovništvo (50,2%) premašuje ruralno stanovništvo (49,8%). Popis stanovništva za 2024. godinu održan je od 5. aprila do 24. maja, dok popis dijaspore traje do kraja godine.