NVO CASA je u proteklih nekoliko meseci radila na seriji predloga praktičnih politika koje se tiču ključnih interesa i prava srpske zajednice u procesu normalizacije odnosa na Kosovu. Istraživanja o bezbednosti, zaštiti kulturnog nasleđa i pristupu ličnim dokumentima i pravnom identitetu ukazala su na sistematska kršenja prava srpske zajednice, iako su ona garantovana važećim zakonodavnim okvirom na Kosovu.
CASA u saopštenju poručuje da se model povratka Srba u policiju zasniva se na dobrovoljnom povratku dela kosovskih policajaca koji su dali ostavke u novembru 2022. godine, uz uspostavljanje jasnih kriterijuma profesionalnog integriteta tih službenika, kao i ispunjavanje etničke kvote kroz angažovanje novih regruta iz srpske zajednice.
“Osnovni preduslov za ovakvo rešenje jeste stvaranje političke volje za njegovo uvrštavanje u proces dijaloga koji se vodi pod okriljem EU, kao i međunarodni pritisak na pregovaračke strane kako bi se postiglo kompromisno rešenje. Zbog toga je većina preporuka iz ovog istraživanja usmerena ka međunarodnoj zajednici”, navode u saopštenju za medije.

Kako navode u istraživanju su došli do podataka da je najalarmantnija situacija, iako daleko od jedinog problema, ogleda se u pitanju bezbednosti srpske zajednice na severu Kosova. Bezbednost je, ističu, dodatno pogoršana raspoređivanjem specijalnih policijskih snaga i povlačenjem Srba iz institucija, pre svega iz policije.
“Takva politika stvorila je bezbednosni vakuum koji je Priština iskoristila za uspostavljanje političke kontrole nad instrumentima vladavine prava. Istraživanje obrazaca delovanja kosovske policije, sprovedeno prema međunarodno prihvaćenim metodama i parametrima rada policije u podeljenim društvima, ukazalo je na alarmantne tendencije. Među njima se izdvajaju politički motivisano postupanje kosovske policije, sistematska upotreba prekomerne sile, kao i nedostatak institucionalne odgovornosti u takvim slučajevima. Posledično, dolazi do ozbiljnog nedostatka poverenja i alarmantne pravne nesigurnosti građana na severu Kosova”.
Glavni zaključak istraživanja, dodaju, jeste da se “trenutna policijska struktura na severu Kosova ne doživljava kao neutralna institucija za sprovođenje zakona, već kao instrument političke moći, koji produbljuje podele umesto da ih prevazilazi”.

“Jedan od suštinskih uzroka takvog stanja jeste činjenica da trenutni sastav policije ne odgovara ni ustavnim principima o etničkoj zastupljenosti policije na lokalnom nivou, niti sporazumima iz Brisela, koji predviđaju da na poziciji regionalnog komandira bude policijski službenik iz srpske zajednice. Zbog toga je glavna preporuka ovog istraživanja da se stabilnost na severu Kosova traži kroz ponovno uspostavljanje proporcionalne etničke zastupljenosti u kosovskoj policiji, kao i jačanje civilnog i institucionalnog monitoringa njenog rada”.
Više o ovom istraživanju, kao i o ostalim temama koje ono obrađuje, može se pronaći na veb-sajtu NVO CASA na ili na ovom linku.