Kamen temeljac Rehabilitaciono-edukativnog centra, najvećeg projekta humanitarnog udruženja „Balkanska siročad“ položen je simbolično na Međunarodni dan osoba sa autizmom 2. aprila.
Njegovo postavljanje je na društvenim juče najavio predsednik Udruženja „Balkanska siročad“ Haljilj Kastrati (Halil Kastrati).
Prema njegovim navodima „ovaj moderan kompleks, koji će se prostirati na površini od 13,5 hektara, zamišljen je kao sveobuhvatni centar za decu i odrasle sa autizmom, Daunovim sindromom i invaliditetom. Nudiće specijalizovane rehabilitacione, obrazovne i terapeutske usluge, obezbeđujući bezbedno i odgovarajuće okruženje za razvoj pojedinaca sa posebnim potrebama“.
Kastrati je dodao da će izgradnja ovog kompleksa značajno „uticati na poboljšanje života osoba sa posebnim potrebama, pružanjem ne samo kvalitetnih usluga nege, već i mogućnosti za odgovarajuću edukaciju i lečenje. Projekat ima za cilj stvaranje uzornog centra za brigu i integraciju osoba sa invaliditetom, doprinoseći inkluzivnijem i ravnopravnijem društvu“.

Današnjem polaganju kamena temeljca prisustvovali su, između ostalih, predsednik Skupštine Kosova Gljauk Konjufca, predsednik Islamske zajednice Kosova Naim Trnava i bivši predsednik Kosova Bedžet Pacoli koji je, kako je naveo Konjufca u saopštenju, delom i finansijski podržao projekat.
Zanimljivo je da su odmah nakon polaganja kamena temeljca iz nekog razloga uklonjeni bilbordi kojima su najavljeni radovi, ali i armatura, pa je na terenu ostalo samo malo betona.

Ćutnja i saopštenje nadležnih
Kim radio je povodom početka radova na Padalištu pokušao da kontaktira nadležne u Opštini Gračanica i Vladu Kosova.
Ni jedna strana nas nije udostojila odgovora, da bi nas kasnije iz Opštine Gračanica uputili na saopštenje.
Opština Gračanica je na svom portalu i društvenim mrežama nešto iza 15.00 objavila da „uprkos pokušajima opštine Gračanica da ospori odluku Vlade Kosova da se u naselju Padalište gradi „Kosovski rezidencijalni centar za autizam, Daunov sindrom i invalidnost za decu i starije osobe“ danas su počeli radovi na njegovoj izgradnji. Opština Gračanica još jednom apeluje na pravne strukture i međunarodnu zajednicu da zaustave ovaj proces“.
U tekstu se dalje konstatuje „da je uprkos svim preduzetim pravnim radnjama, među kojima je i žalba Ustavnom sudu na odluku Vlade Kosova 05/218, koja doneta bez prethodnih konsultacija i opštinske saglasnosti, te brojnim sastancima sa Međunaronim predstavnicima u Gračanici, će se po svemu sudeći izgraditi ovaj Centar“.
Ipak, u njihovoj objavi nije navedeno kada je predata žalba Ustavnom sudu Kosova.
Opština Gračanica traži da Ustavni sud „što pre krene u razmatranje žalbe koju je podneo opštinski pravni tim i donese odluku koja neće biti u suprotnosti sa normativnim pravnim aktima i interesima stanovništva i njihove lokalne samouprave“.

Stojanović: Slušaćemo izgovore iz Opštine Gračanica
Nekadašnji gradonačelnik Gračanice i jedan od lidera Srpskog narodnog pokreta (SNP) je prokomentarisao današnje polaganje kamena temeljca za Rehabilitaciono edukativni centar u Gračanici.
„Oni koji su osmislili ceo poduhvat sa oduzimanjem tih 13 hektara zapravo sprovode ono što žele i jasno je da niko u tome ne želi da ih spreči. Ova stvar će biti dovedena do kraja i slušaćemo besmislene izgovore iz Opštine Gračanica, a zapravo nema ko da se bori za srpske interese“, rekao je Stojanović.
„Rukovodstvo Opštine Gračanica samo simulira da nešto radi, oni nisu hteli da podnesu ustavnu žalbu, što bi suštinski sprečilo bilo kakve radove oko ovog projekta“, tvrdi Stojanović.
„Krenuli su putem koji je samo izgovor i gubljenje vremena. Podneli su tužbu koja ne odlaže bilo kakve radove, tako da je sve jasno. Što se mene lično tiče, ja tu nemam nikakve dileme. Sva ta saopštenja i oglašavanja imaju za cilj samo da prevare javnost da kao nešto rade, a ne rade ništa“, dodao je.
„Nemaju ništa protiv da opština Gračanica izgubi tu zemlju koja im je oduzeta odlukom Vlade Kosova, a i da su, na kraju krajeva, saglasni s tim“, zaključio je on.
Rašić javno ponudio pomoć
Podsetimo, Opština Gračanica je 11. oktobra prošle godine obavestila javnost da „upućuje protest Vladi Kosova zbog odluke o prisvajanju 13 hektara i 33 ari opštinske imovine u ataru Gračanice (naselje Padalište), u cilju realizacije projekta izgradnje Kosovskog rezidencijalnog centra za autizam, Daunov sindrom i invalidnost za decu i starije osobe“, a zatim je pred Osnovnim Sudom u Prištini podnela tužbu protiv Vlade Kosova zbog oduzimanja opštinskog zemljišta.
Ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Nenad Rašić kazao je krajem oktobra 2024. godine da Opština Gračanica ima pravo da se žali Ustavnom sudu na odluku Vlade Kosova o prisvajanju zemljišta od 13 hektara i 33 ara za izgradnju Kosovskog rezidencijalnog centar za autizam, Daunov sindrom i invalidnost za decu i starije osobe i dodao da je ponudio svoju podršku predstavnicima opštine.
On je tom prilikom naveo i da Vlada Kosova na osnovu zakona ima pravo da ne konsultuje opštinu prilikom donošenja odluke o oduzimanju zemljišta kada se radi o projektu strateškog, odnosno nacionalnog značaja.
Ni Nenad Rašić u trenutku objavljivanja vesti nije bio dostupan za komentar.
Inače, mesto na kome je počela izgradnja Rehabilitaciono-edukativnog centra namenjenog deci i odraslima sa autizmom, Daunovim sindromom i invaliditetom nalazi se u neposrednoj blizini jalovišta rudinika Kišnica.
Šta je sporno?
Nakon odluke Vlade Kosova o oduzimanju zemljišta zasedala je Skupština opštine Gračanica. Predsedavajući Milan Dimitrijević je tada rekao da niko od nadležnih nije imao saznanja o tome da je vlada donela takvu odluku i da je time Vlada prekršila Zakon o lokalnoj samoupravi.
„Nismo ni znali kada je to donešeno. Apsolutno nedopustivo da se u današnje vreme, u 21. veku, uvodi ovakav diktatorski režim, bez ikakvih prava“, rekao je tada Milan Dimitrijević, predsedavajući SO Gračanica.
Jedan od problema koji su odbornici naveli jeste i to da se ovaj centar gradi u samoj blizini jalovišta, odnosno otpada iz rudnika Trepča-Kišnica, jedne od najzagađenijih sredina u opštini. Odbornici su tada ukazali da nije normalno graditi ovakav centar za obolelu decu u blizini ekološki zagađene sredine.
Profesor Aleksandar Ćorac sa Medicinskog fakulteta u Severnoj Mitrovici i ekološki stručnjak kaže da jalovište iz rudnika sadrži brojne otrovne supstance, štetne po stanovništvo.
„Nisu tu samo olovo i cink, tu su i razne vrste ksantata, sulfata, kadmijuma, arsena, čak i cijanidi. To ne da nije mesto na kojem treba da se gradi objekat za bolesne ili decu, realno to nije mesto na kojem bi trebalo da se živi“, rekao je Ćorac.
Organizacija “Balkanska siročad” registrovana je u Prizrenu, a bavi se humanitarnim radom. Srpskoj javnosti je postala poznata nakon inicijative za izgradnju kuća za nesrpsko stanovništvo u četiri većinski srpske opštine na severu Kosova. Uz podršku Ministarstva administracije i lokalne samouprave započelo je izgradnju 200 kuća za Albance i druge manjinske zajednice u ovim opštinama. Ista organizacija bavila se izgradnjom kuća i u Preševskoj dolini tokom 2019. godine.