Ona je u serijalu razgovora Kosinus o rešavanju problema Kosova rekla da se na taj način stvarala nova realnost u kojoj su Srbi na Kosovu i Metohiji postepeno integrisani u kosovski politički i pravni sistem.
Maja Bjeloš misli da najveća zamerka postojećem formatu dijaloga Beograda i Prištine nije samo nivo na kojem se on vodi, već i to što se razgovori zvaničnika Srbije i Kosova vode iza zatvorenih vrata.
Ona je ukazala da mediji i javnost Srbije i Kosova uopšte nemaju uvid u to šta je sadržina tih razgovora i šta su konačni dogovori, zbog čega predstavnici Srbije i Kosova manipulišu svojim građanima.
Bjeloš je naglasila da je potrebna jasna komunikacija onoga što je dogovoreno, kako bi građani Srbije i Kosova znali šta je sadržina sporazuma.
Prema njenom mišljenju, Kosovo nije zamrznuti konflikt, jer međunarodna zajednica od 1999. godine radi na izgradnji državnosti institucija Kosova i uvođenju Kosova na međunarodnu scenu.
Bjeloš je ukazala da se danas govori o članstvu Kosova u Savetu Evrope i da sadašnja politička, društvena i bezbednosna situacija na Kosovu nije ista kao 2012. godine kada je sever Kosova nije bio integrisan.
Za nju ne postoji dilema Evropska unija (EU) ili Kosovo i misli da to nije dilema ni za većinu građana Srbije „koji žele da žive bolje i imaju bolji životni standard, ali i da se poboljša položaj Srba na Kosovu i da se zaštite njihova prava“.
Upitana da li bi Kosovo trebalo da dobije stolicu u Ujedinjenim nacijama, Bjeloš je rekla da se Srbija potpisivanjem Briselskog sporazuma „saglasila da Kosovo treba da bude član međunarodne zajednice“ i da neće opstruisati prijem Kosova u međunarodne organizacije.
„Članstvo Kosova u UN ne zavisi od Srbije“, istakla je Bjeloš.
ZSO čip za potkusurivanje
Ona je ocenila da je „žalosno videti da je Zajednica srpskih opština (ZSO) postala čip za potkusurivanje između Beograda i Prištine“, odnosno „gorka pilula koja bi mogla da se proda Srbima na Kosovu u zamenu za faktičko priznanje Kosova“.
Za nju je ZSO dalji korak integracije Srba u kosovski politički i pravni sistem, ali tako da ZSO srpskoj zajednici osigura egzistenciju, ekonomski napredak i dodatno unapređenje položaja i postojećih prava.
Bjeloš je rekla da referendum o Kosovu ne bi trebalo da bude organizovan, jer bi sve odluke o Kosovu trebalo da donosi Vlada Srbije, pošto je to politička odluka, kao što je politička odluka bila potpisivanje prethodnih sporazuma.
Tenzije uvek prisutne
Ona je ukazala da su tenzije na Kosovu uvek prisutne i da u situaciji bez konstruktivnog dijaloga zvaničnika Beograda i Prištine rizik od tenzija i incidenata manjeg ili većeg obima uvek postoji.
Bjeloš je ocenila da se bezbednosna situacija na Kosovu stalno pogoršava, što bitno utiče na kvalitet života Srba.
„Sigurnost je do te mere važna da mnogi razmišljaju da li da i dalje ostanu na Kosovu ili da se odsele“, rekla je Bjeloš.
Ona je zaključila da odluke Srba na Kosovu bitno utiču osećaj nesigurnost i procena kako će izgledati njihova budućnost.