Tada će se navršiti godinu dana od kada je naoružana grupa Srba napala Policiju Kosova u tom mestu na severu Kosova, kada je ubijen i narednik Afrim Bunjaku.
U razmeni vatre su potom ubijena i trojica srpskih napadača.
Odgovornost za napad je preuzeo Milan Radoičić, bivši političar i biznismen sa severa Kosova, za koga se veruje da se nalazi u Srbiji.
Istragu o ovom napadu istovremeno vodi i Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Dokle je stigla istraga na Kosovu?
Izvori RSE u Specijalnom tužilaštvu Kosova navode da je priprema optužnice u završnoj fazi, te da će „istraga u slučaju Radoičića dobiti konačni epilog“.
„Nakon završetka i pregleda nekih izveštaja, nastavićemo sa procedurom“, kažu ovi izvori.
Ne žele da iznose više detalja, osim da se podizanje optužnice ne očekuje pre jeseni.
Veruje se da je Milan Radoičić na slobodi u Srbiji. S druge strane, na Kosovu su u vezi sa napadom u Banjskoj pritvorene tri osobe.
Iz nevladinog Kosovskog instituta za pravdu navode da Specijalno tužilaštvo u zakonskom roku finalizuje proces oko podizanja optužnice, jer se novim zakonskim izmenama rok za završetak istrage i podizanje optužnice može produžiti do tri godine. Ranije je za ove radnje bio predviđen rok od dve i po godine.
Prema ovom Institutu, Tužilaštvo ima veliki broj materijalnih dokaza i osumnjičenih za napad.
„Činjenica da se (napad) dogodio pre oko devet meseci, ne mora da znači da Tužilaštvo treba ubrzano da radi i podigne optužnicu slabijeg kvaliteta. Rok od tri godine, koji im je na raspolaganju, trebalo bi da se iskoristi za kvalitetnu optužnicu sa dokazima“, navode za RSE.
Ipak, Kosovski institut za pravdu smatra da bi Tužilaštvo trebalo da pruži više informacija javnosti o toku istrage ali da je ne ugrozi.
RSE se oko ovog pitanja obratio ministarki pravde Kosova Aljbuljeni Hadžiu (Albulena Hahxiu), ali odgovor do objavljivanja teksta nije stigao.
Decembra prošle godine Međunarodna policijska agencija (INTERPOL) je na zahtev Kosova izdala i nalog za hapšenje Milana Radoičića.
Dokle je stigla istraga u Srbiji?
Nije jasno gde se tačno nalazi Radoičić, ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon napada rekao da se nalazi na teritoriji centralne Srbije.
Visoki zvaničnici Srbije su odbacili optužbe kosovskih lidera da zvanični Beograd stoji iza „terorističkog napada u Banjskoj 24. septembra“.
Radoičić je 29. septembra, preko svog advokata, preuzeo odgovornost za taj napad.
Više javno tužilaštvo u Beogradu Radoičiću na teret stavlja tri krivična dela: udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teška dela protiv opšte sigurnosti.
Ipak, Viši sud u Beogradu je početkom oktobra 2023. odbio zahtev tužioca za određivanje pritvora i pustio ga na slobodu, ali mu je oduzet pasoš i zabranjen odlazak na Kosovo.
Više javno tužilaštvo je15. jula u odgovoru za RSE navelo je da je istraga u slučaju Banjska u toku.
„Više javno tužilaštvo u Beogradu u ovoj istrazi sarađuje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Upravom carina i drugim državnim organima Republike Srbije“, naveli su za RSE.
Dodaje se da su se preko Ministarstva pravde Srbije obratili misiji Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEX) sa zahtevom da im se dostavi dokumentacija koja se tiče „kritičnog događaja od 24. septembra 2023. godine u mestu Banjska“.
„Dokumentacija do danas nije dostavljena“, navedeno je u odgovoru.
Šta kažu iz EU?
RSE se obratio EULEX-u sa upitom oko ovog zahteva Višeg javnog tužilaštva ali su oni zatražili da se pitanja proslede Kancelariji Evropske unije u Prištini.
Iz ove Kancelarije su u pisanom odgovoru za RSE potvrdili da su primili zahtev pre dve nedelje, te da je on prosleđen relevantnim kosovskim vlastima.
„Još uvek nismo dobili nikakav odgovor (od kosovskih vlasti)“, navodi se u odgovoru uz napomenu da je oktobra prošle godine srpskim vlastima takođe prosleđen zahtev od strane Kosova oko uzajamne pravne saradnje u slučaju Banjska.
„Još uvek nismo dobili nikakav odgovor (od strane srpskih vlasti)“, ukazuju iz Kancelarije EU na Kosovu i dodaju da su kosovske vlasti u međuvremenu zatražile uzajamnu pravnu saradnju sa vlastima u Bosni i Hercegovini u slučaju Banjska, te da je takav zahtev upućen zvaničnom Sarajevu.
„Dobili smo odgovor (iz Sarajeva), blagovremeno prosleđen nadležnim organima na Kosovu“, navode dalje iz EU u Prištini, ne precizirajući kakav je odgovor.
U opisu mandata misije EULEX-a je da podržava policiju Kosova na polju međunarodne policijske saradnje, olakšava razmenu informacija između Policije Kosova i Interpola, Evropola ili Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. EU je, inače, posrednik u dijalogu Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa.
Više javno tužilaštvo u Beogradu je oktobra 2023. saopštilo i da se Milan Radoičić tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći iz Tuzle, na severoistoku BiH.
Šta kažu SAD?
Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’Brajen (James O’Brien) je nedavno izjavio kako je Srbija obećala da će se Radoičić suočiti sa zakonom zbog događaja u Banjskoj kod Zvečana.
Američki Stejt department je Radoičića označio kao zločinca koji mora da se izvede pred lice pravde.
Inače, Radoičić je pod sankcijama SAD i Velike Britanije zbog organizovanog kriminala i korupcije.
Uslovljavanje dijaloga
Premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin) je nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa sa Srbijom uslovio izručenjem Radoičića i njegove „terorističke paravojne grupe“ pravosudnim organima na Kosovu.
„Sve dok su Radoičić i njegova grupa slobodni i zaštićeni u Srbiji, nema poverenja u dijalog o normalizaciji“, rekao je Kurti 28. juna.
Predsednik Skupštine Kosova Gljauk Konjufca (Glauk) rekao da će Srbija ponoviti napad ukoliko ne bude kažnjena.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) je u intervjuu za Juronjuz Albanija (Euronews Albania) 16. jula rekao da vlasti u Prištini imaju dokaze da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić direktno „umešan u obuku terorističke grupe koja je izvršila napad u Banjskoj“.
Kao neke od dokaza je naveo obaveštajne podatke i usmena svedočenja.
Na ove navode je reagovao direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković uz poruku da je „jedini dokaz koji postoji je progon Srba od strane Kurtija i Svečlje“.
Ne iznoseći dokaze za ovu tvrdnju, Petković je na društvenoj mreži X napisao i da je o napadu u Banjskoj „izgovoreno mnogo laži, a najveća je laž da je Vučić nalogodavac“.