Ona je konstatovala da Briselski sporazum postaje realnost, ali da mi još ne znamo šta je sve Srbija predala od nadležnosti koje je ranije imala na Kosovu.
„Na severu Kosova su, zapravo, preostali samo školstvo i socijala“, precizirala je Jovanović.
Govoreći o referendumu, ona je navela da je ključno, kao i u slučaju sa iskopavanjem litijuma, kako bi bilo formulisano pitanje i da li bi referendum bio savetodavni ili obavezujući.
Mi smo već imali referendume o Kosovu, jedan je bio 1998. za vreme Miloševića, a godinu dana posle toga je „strana čizma došla i još je na Kosovu“, podsetila je Jovanović.
Ona misli da je teško očekivati da Srbija uđe u Evropsku uniju sa Kosovom kao sastavnim delom i napominje da vlast to postavlja kao lažni izbor i dilemu.
„Jednog dana, ukoliko se nastave evropske integracije, i Kosovo i Srbija će biti deo Evropske unije, tako da tu nema izbora“, smatra Jovanović.
Prema njenom viđenju, „Kosovo je, htela to Srbija da prizna ili ne, već na putu Evropske unije, kasne malo za Srbijom, ali će lako stići Srbiju na tom putu“.
Ona predviđa i da će Kosovo, htela to Srbija ili ne, na kraju postati punopravni član Ujedinjenih nacija i objašnjava da će uslovi za to biti ispunjeni onog trenutka kada bude potpisan konačan obavezujući sporazum.
„Ipak, ja očekujem da će i pre toga Kosovo dobiti status koji je dugo imala Palestina i da će na kraju postati punopravna članica, htela to Srbija ili ne“, ponovila je Jovanović.
Kako je protumačila, Zajednica srpskih opština sve više gubi na značaju i onog trenutka kada bude formirana neće imati ni približno onu težinu koju je trebalo da ima prema Briselskom sporazumu.
„Činjenica je da Priština nije ispunila osnovni uslov za nastavak dijaloga, to je formiranje Zajednice srpskih opština. Tačno je i to da ona nije u skladu sa Ustavom Kosova, ali ni Ustav Kosova nije u skladu sa Rezolucijom 1244, tako da su to stvari koje bi se morale ispraviti u hodu“, naglasila je Jovanović.
Ona misli da je o kosovskom pitanju potrebno organizovati međunarodnu konferenciju, ali bi tome trebalo da prethodi unutrašnji dijalog, u kojem bi učestvovala i srpska zajednica sa severa Kosova.
Cilj bi trebalo da bude sporazum prihvatljiv za obe strane, obrazložila je Jovanović i ukazala da produžavanje zamrznutog konflikta, koji na Kosovu traje još od kraja osamdesetih godina prošlog veka, ne vodi ničemu.
Ona trenutno ne vidi opasnost od oružanog sukoba na Kosovu, ali ne isključuje mogućnost nekog šireg sukoba, na koji Srbija ne može uticati.