Analiza vojnih sposobnosti zapadne alijanse i Rusije „ne ostavlja nikakvu sumnju u sveukupnu vojnu superiornost NATO-a. Samo u pogledu nuklearnog naoružanja dve strane imaju paritet, zaključuju Herbert Vulf i Kristofer Štajnmic, autori studije, a prenosi dpa.
Podaci iz njihove studije ne „opravdaju potrebu za daljim i trajnim povećanjem vojne potrošnje u Nemačkoj“, napisali su autori, dodajući da bi „logična posledica“ većeg vojnog budžeta bila smanjenje kvaliteta socijalnih usluga, obrazovanja ili nivoa zaštite od klimatskih promena.
Za ovu studiju, Vulf i Štajnmic su uporedili vojni potencijal NATO-a i Rusije na osnovu šest centralnih parametara, uključujući vojnu potrošnju.
NATO zemlje troše deset puta više na oružane snage
Otkrili su da zemlje NATO zajedno trenutno troše deset puta više na svoje oružane snage od Rusije (1,19 biliona dolara prema 127 milijardi dolara). Čak i bez američke potrošnje i uzimajući u obzir razlike u kupovnoj moći, NATO i dalje ima značajnu prednost (430 milijardi dolara prema 300 milijardi dolara).
NATO takođe ima značajnu prednost kada su u pitanju glavni sistemi naoružanja, pri čemu članovi odbrambenog saveza broje kombinovano 5.406 borbenih aviona (uključujući 2.073 u Evropi) u poređenju sa 1.026 ruskih. Samo kada su u pitanju strateški bombarderi, Rusija skoro dostiže paritet sa Sjedinjenim Državama (129 prema 140), kaže studija.
Rusija zaostaje za NATO-om u mnogim oblastima naoružanja i malo je verovatno da će uspeti da ga sustigne za manje od decenije, kažu autori, dodajući da odbrambeni savez ima i veći broj vojnika pod oružjem, kao i vwe’i broj rezerista.
Zemlje NATO-a dominiraju svetskim tržištem oružja, sa preko 70% ukupne prodaje.
Spasavanje START-a
„Umesto daljeg ponovnog naoružavanja, postojeću konvencionalnu superiornost NATO… treba uzeti kao priliku za pripremu i pokretanje inicijativa politike kontrole naoružanja… barem u Evropi“, rekli su istraživači.
Prema autorima, prvi korak bi trebalo da bude spasavanje novog sporazuma START o razoružanju, jedinog velikog sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja koji je preostao između SAD i Rusije.