Barduani je kazao da je prihvatio svoju dužnost u bezbednosno prilično složenom trenutku, te smatra da je situacija krhka.
„Sve u svemu, situacija na terenu je mirna, ali i dalje krhka. Mnoge jednostrane akcije koje su preduzele neke zainteresovane strane zaista ne pomažu da se ona stabilizuje. To nas tera da pažljivo pratimo sve relevantne bezbednosne situacije“, rekao je on.
Otvaranje mosta na Ibru jedino kroz dijalog
Govoreći o pitanju otvaranja mosta preko Ibra, general-major Enriko Barduani je rekao da je stav KFOR-a o mostu čvrst i jasan da. „Svaka odluka u tom pravcu mora da se donosi kroz dijalog i u koordinaciji sa međunarodnom zajednicom“.
„KFOR će zadržati stabilno prisustvo na mostu i nastaviće da sprovodi redovne patrole u okolnim područjima. Što se tiče mosta, kao i nekih drugih otvorenih pitanja, neophodno je da se svi akteri uzdrže od jednostranih najava i radnji koje bi mogle stvoriti tenzije. Stoga ćemo nastaviti da budemo na oprezu i blisko koordiniramo sa svim našim partnerima. Odnosno da bismo sprečili bilo kakvu eskalaciju“, izjavio je on.
Glavni prioritet general-majora Enrika Barduanija, kaže on, jeste da osigura da KFOR ostane u dobroj poziciji. Kao i da nastavi sa svojim doprinosom bezbednosti i stabilnosti za sve ljude i zajednice na Kosovu.
„U tom cilju, moramo održati operativnu spremnost KFOR-a da se suoči sa svakim bezbednosnim izazovom koji se može pojaviti. Ali dozvolite mi da dodam da je, pored operativne pripreme, i jaka saradnja i redovna komunikacija zasnovana na poverenju sa našim lokalnim, regionalnim i međunarodnim partnerima od suštinskog značaja za regionalnu stabilnost“, navodi Barduani.
On je, između ostalog, kazao da KFOR nastavlja da podržava dijalog Prištine i Beograda. Dijalog, prema njegovim rečima ostaje okvir za rešavanje nerešenih pitanja, za dobrobit svih zajednica na Kosovu.
Dijalog ključ za rešavanje većine pitanja
Upitan o rešenjima za bezbednosne izazove Beograda i Prištine, komandant KFOR-a je rekao da rešenje za bezbednosne izazove nije u krajnjoj liniji vojno, već političko, jer je, prema njegovim rečima, dijalog ključ za rešavanje većine pitanja.
„KFOR će nastaviti napore da sprovodi svoju misiju na osnovu našeg mandata, u bilo kom trenutku i nepristrasno, za dobrobit svih. Ali vojni napori će uvek ostati nedovršeni osim ako Priština i Beograd ne budu konstruktivno angažovani u dijalogu, uz pomoć Evropske unije i, u široj perspektivi, međunarodne zajednice. Istorija je uvek pokazala da je dijalog ključ za rešavanje većine pitanja. Konflikt nastaje tamo gde nedostaje dijalog. To važi i za Kosovo“, izjavio je Barduani.
On je govorio o broju trupa KFOR-a na Kosovu i istakao da je u slučaju povećanja tenzija KFOR spreman i opremljen da preduzme sve neophodne radnje kako bi nastavio da ispunjava svoj mandat.