Predstavnici organizacija civilnog društva Srba na Kosovu su u izjavama za Kim radio sumirali odlazeću 2024. godinu. Još jednom su ukazali na pojačane pritiske i nesaradnju Vlade Kosova sa nevećinskim zajednicama, eskalaciju policijske brutalnosti, ali i na nedostatak svrsishodnog dijaloga dve strane.
Utisak godine
Miodrag Milićević iz NVO Aktiv smatra da je 2024. godina, na neki način, donela osećaj povratka u prošlost, odnosno u period posle 1999. godine. Prema njegovim rečima, mnogo je propuštenih prilika da se situacija stabilizuje.
„Teško je izdvojiti događaj koji bi se istakao u odnosu na ostale. Negde mi je to politička nestabilnost i odsustvo bilo kakve želje da se uspostavi politički dijalog, uključujući i na visokom političkom nivou koji se odvija u Briselu, na jedan normalan način koji bi nas, koliko u 2025. godini, vodio u neke malo normalnije i mirnije vode. Utisak 2024. godine jeste taj raspad“, rekao je on.
Miodrag Marinković iz Centra za afirmativne društvene akcije (CASA) je kazao da je 2024. godina bila vrlo izazovna za Srbe na Kosovu.
„Gašenje institucija, neuspeh referenduma, ukidanje platnog prometa sa Srbijom, nametanje ekonomskih mera na severu Kosova i nasilje koje su sprovodili kosovski policajci samo su neki od događaja koji su obeležili 2024. godinu“, kazao je.
„Ono što se izdvaja kao zajednički imenitelj svih problema jeste krah kosovske politike trenutne vlasti u Beogradu. To je možda utisak godine“, dodao je.
„Život za Srbe na Kosovu je postao znatno teži – egzistencijalne potrebe i interesi zajednice su ugroženi, plate se podižu u Srbiji, a pred kućama ljudi stoje etnički ostrašćeni pripadnici kosovske policije“, zaključio je Marinković.
Programski direktor Centra za zastupanje demokratske kulture (ACDC) u Severnoj Mitrovici Aleksandar Rapajić smatra da je 2024. godinu, pored niza burnih događaja, ipak obeležila eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac.
Kurti objavio video o eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac; Petković: Montira crtani film
„Mislim da je 2024. godinu obeležila nedavna eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac. Takođe, pritisak Vlade Kosova prema srpskoj zajednici koja živi na severu i taj nedostatak sigurnosti i bezbednosti, pored ogromnog broja policajaca i takozvane ’demokratije‘ koja je došla. Pored svega toga, mislim da se stanovnici severa osećaju nesigurno“, rekao je on.
Dalje pogoršanje odnosa u godini izbora
Civilna aktivistkinja iz Kosovskog Pomoravlja Sanja Vuković smatra da je 2024. godinu obeležio niz događaja zbog kojih je, kako je kazala, došlo do naglog pogoršanja odnosa između kosovskih Srba i kosovskih institucija.
„To se, pre svega, odnosi na odluke koje je donela kosovska vlada i institucije u Prištini, počevši od ukidanja dinara i prelaska na jedinu legalnu valutu za transakcije, pa sve do poslednjih primera policijskih brutalnosti koje su se dešavale na severu Kosova“, kazala je ona.
Kada je policijska brutalnost u pitanju, podsetila je na primer prekomerne upotrebe sile nad Milošem Subotićem.
„Svi ovi događaji su izazvali uznemirenost celokupne srpske zajednice, kako na jugu, tako i na severu. Doprineli su da odnosi između Vlade Kosova i Srba, njihovih predstavnika i uopšte stanovnika, budu na najnižoj mogućoj lestvici“, istakla je ona.
Miloš Subotić o policijskoj brutalnosti, pravima građana i teškoj situaciji na severu
Direktorica NVO Nova društvena inicijativa (NSI) Jovana Radosavljević se složila da je 2024. godinu obeležilo više događaja. Prema njenim rečima, „ovo je godina izbora“.
„Bilo je mnogo izbora na globalu koji su jako važni, odnosno potencijalno će biti važni za geopolitičke prilike. Najvažniji, u tom pogledu, jesu izbori za američkog predsednika, odnosno reizbor Donalda Trampa. Takođe, važni su i izbori na nivou EU. To je, na neki način, dovelo do usporavanja dijaloga između Beograda i Prištine, pa i nismo videli neke pomake u tom pogledu“, navela je ona.
Pojedini predstavnici srpskih organizacija civilnog društva sa Kosova će 2024. godinu pamtiti po ličnim ostavarenjima. Tako je Rodoljub Mladenović iz Fondacije za razvoj turizma i poljoprivrede iz Štrpca za Kim radio rekao da je 2024. godinu obeležilo otvaranje kancelarije ove organizacije (Turističko-informativni centar), kao i sajam gastronomije u ovom mestu podno Šar-planine.
„Pamtiću je po otvaranju naše kancelarije i sajmu gastronomije koji smo organizovali u Štrpcu“, bio je kratak Mladenović.
Uticaji na svakodnevni život građana
„Imali smo brojne primere diskriminacije, imali akcije koje su direktno uticale na život građana, poput zatvaranja kancelarija privremenih organa (PO) bez prethodno ponuđenih alternativa. Zatvaranje pošta i slično, što je pogodilo stare i hendikepirane najviše“, naglasio je Darko Dimitrijević, direktor Goraždevac Media Group.
On je podsetio da je u ovoj godini završen i popis stanovništva koji je, prema njegovim rečima, urađen površno.
„Imali smo i popis stanovništva koji je, ispostavilo se ovih dana, katastrofalno i površno urađen, pa ne odražava realnu sliku na terenu jer u mnoge srpske sredine popisivači nisu došli“, naveo je on.
Izvršni direktor NVO Komunikacija za razvoj društva (CSD) iz Gračanice Ivan Nikolić je istakao da je ukidanje dinara najdirektnije uticalo na život običnog čoveka.
„Takođe, zatvaranje PO u opštinama sa većinskim srpskim stanovništvom na Kosovu i konstantna politička, bezbedonosna tenzija. Promovisanje neke blage vrste nacionalnalizma sa albanske strane, posebno Kurtijeve vlade i njenih predstavnika, kao i kompletna situacija koja se dešava na severu. Takođe, zatvorene su i pošte u mnogim mestima na Kosovu. To šalje poruku Srbima da, na neki način, njihovo planiranje odlaska odavde jeste smisleno. Generalni utisak je što na sve to međunarodna zajednica ćuti. Njihovo ćutanje je ništa drugo do jedna glasna poruka da su, možda, odavno već izabrali stranu“, dodao je Nikolić.
Skandiranje “Kosova, Kosova” i mahanje albanskim zastavama u sred Gračanice
On je podsetio i na incident u Gračanici prilikom obeležavanja Dana zastave Albanije 28. novembra 2024. Tada su iz desetine automobila koji su se zaustavili na glavnoj ulici, nepoznati muškarci trubili, vikali i mahali albanskim zastavama.
„Provokacije mladih Albanaca kada je bilo obeležavanje Dana zastave, iniciranje potencijalnih sukoba koji se, hvala Bogu, nisu desili. Potom i vređanje poslanika u Skupštini Kosova, početak predizborne kampanje i ponovljeno nejedinstvo Srba koje izlazi na površinu. To bih naglasio za 2024. godinu“, kazao je Nikolić.
Da li je 2024. imala pozitivne strane?
Jedina pozitivna stvar koja se u 2024. godini dogodila, prema rečima Ivana Nikolića, jeste bezvizni režim za imaoce kosovskih pasoša.
„Na neki način je koristan i za veliki broj Srba koji imaju kosovska dokumenta. Nekako, olakšava svakodnevni život“, dodao je on.
Jovana Radosavljević je kazala da je pozitivan događaj u 2024. godini dogovor o formiranju Zajedničke komisije za nestala lica na poslednjem satsanku glavnih pregovarača Beograda i Prištine Petra Petkovića i Besnika Bisljimija u 17. Decembra u Briselu.
„Kao pozitivan događaj u 2024. godini bih izdvojila dogovor o formiranju Zajedničke komisije za nestala lica. To je, na neki način, znak da ima pomaka u dijalogu“, kazala je ona za Radio Kim.
Međutim, Darko Dimitrijević misli da nema pozitivnog događaja koji bi, kada je Kosovo u pitanju, izdvojio u 2024. godini.
„Ne mogu da izdvojim ni jednu lepu stvar. Vlast u Prištini je nastavila da obespravljuje i ugnjetava srpski narod“, rekao je on za Kim radio.
Očekivanja od 2025. godine
Pojedini predstavnici civilnog društva smatraju da će se posledice nekih događaja iz ove godine osećati i početkom i tokom 2025.
„Eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac i taj pritisak koji je napravljen posle eksplozije će trajati i posle Nove godine. Najverovatnije bar do izbora na Kosovu. Nadam se ne i posle“, istakao je Aleksandar Rapajić.
Sanja Vuković je mišljenja da će policijske brutalnosti biti i u 2025. godini.
„Zabrinjavajuće je što nam se bliže izbori i što će se sve ove akcije koristiti u populističke svrhe dobijanja glasova“, dodala je ona.
Miodrag Milićević je naveo da u 2025. ulazimo sa brojnim nerešenim problemima.
„To se, pre svega, odnosi na institucije koje su funkcionisale po sistemu Republike Srbije, odnosno na njihovo gašenje početkom i sredinom godine. Takođe, pošta, ukidanje dinara, otežano snabdevanje lekovima, još uvek nedefinisan status po pitanju uvoza i izvoza robe, uprkos odluci Vlade Kosova da se relaksira ta odluka. Dakle, to su samo neki od problema koji će direktno uticati na život građana“, kazao je on.
Dinamičan početak
Parlamentarni izbori na Kosovu zakazani su za 9 februar. Očekuju se i lokalni, pa Milićević smatra da će 2025. godina biti politički veoma dinamična.
„Ono što mene posebno brine i što bih posebno istakao jeste da ulazimo 2025. godinu sa jako opterećenom i negativnom retorikom koja se koristi u javnom prostoru od strane Vlade Kosova i Vlade Repulike Srbije. Takođe, i sa mlakom reakcijom međunarodne zajednice“, dodao je on.
Darko Dimitrijević je poručio da je promena političkih okolnosti ključna za bolju 2025. godinu.
„Kada se pogleda dinamika i ponašanje vladajuće partije na Kosovu, možemo samo da očekujemo još nepoznanica. Sam početak naredne godine biće turbulentan, imaćemo sigurno veoma dinamičnu predizbornu kampanju. Vrlo polarizujuću, možda čak i agresivnu“, naglasila je Jovana Radosavljević.
Miodrag Marinković smatra da je „stvarnost, lišena iluzija i propagande, dovela do otrežnjenja u srpskoj zajednici“.
„Jačanje svesti da će sama morati da se izbori za svoj život i neke začetke samostalnog političkog organizovanja, bez uticaja Beograda. Ukoliko zvanični Beograd bude konstruktivan u toj novoj realnosti i pomogne srpskoj zajednici mimo partijske lojalnosti, može se desiti da u 2025. godini vidimo neka poboljšanja. U suprotnom, biće to još jedna teška godina“, zaključio je on.
Rodoljub Mladenović u 2025. godini očekuje „puno pozitivnih promena“.
„U 2025. godini, kao i u svim narednim godinama, očekujem puno promena na polju turističkog i ekonomskog razvoja u opštini Štrpce“, naglasio je on.