Radio Slobodna Evropa (RSE) saznaje da su diplomata iz Danske Peter Sorensen i bivši ministar spoljnih poslova Finske Peka Havisto jedini kandidati koji su se prijavili do prošlog petka, kada je istekao rok za podnošenje prijava.
Iz EU o tome nisu izneli detalje, već su potvrdili da je „u toku proces selekcije“.
„Mandat visokog predstavnika Miroslava Lajčaka ostaje na snazi do kraja janurara. Izbor njegovog naslednika je u toku“, kazala je Anita Hiper, portparolka EU.
Ukoliko EU želi da osigura da ne bude vakuuma, procedura imenovanja novog specijalnog izaslanika za dijalog trebala bi biti završena pre kraja januara, kada Lajčaku službeno prestaje mandat.
Ali, uz odluku Kaje Kalas, imenovanje podrazumeva i da se (sa njenim izborom) slože članice EU. Tim pitanjem trenutno se bave radne grupe u Veću EU.
I Sorensen i Havisto imaju iskustvo i znanje o Zapadnom Balkanu. Prema izvorima RSE upućenim u proces, oba kandidata smatraju se odgovarajućima, iako s važnim razlikama.
Havisto ima veću političku težinu jer se radi o bivšem šefu diplomatije, te predsedničkom kandidatu.
Sorensen, sa druge strane, ima diplomatsku težinu u institucijama EU, a ne u državi iz koje dolazi. Takođe, Sorensen je diplomata za kojeg se smatra da ima veće iskuštvo na Zapadnom Balkanu. Bio je šef delegacije u Skoplju i Sarajevu, a tokom UNMIK administracije na Kosovu imao je nekoliko važnih funkcija.
Trenutno ima funkciju visokog savetnika u Službi za spoljnu akciju EU (EEAS), instituciji u čijoj je nadležnosti proces normalizacije odnosa Srbije i Kosova.
Diplomatski izvori iz EU kažu za RSE kako se očekuje da će Lajčakov naslednik biti samo specijalni izaslanik za dijalog Kosova i Srbije i da neće imati druge obveze u vezi s regionom Zapadnog Balkana.
Uz angažman posrednika u dijalogu Kosova i Srbije, Lajčak u svojoj tituli trenutno ima zaduženja i za „ostala regionalna pitanja“.
Za tu poziciju ranije je spominjano ime bivšeg predsednika i bivšeg premijera Slovenije Boruta Pahora, koji je proteklog leta potvrdio da je zainteresovan za to mesto i da za svoju odluku ima podršku vlade.
Ali, nedavno je izjavio kako neće biti kandidat za specijalnog izaslanika EU za dijalog Kosova i Srbije.
Dijalog između Kosova i Srbije odvija se uz pomoć EU više od 13 godina.
EU insistira na sprovođenju svih do sada postignutih sporazuma i obaveza Kosova i Srbije, te da to ostaje uslov za njihov napredak u procesu evropskih integracija.
Diplomatski izvori u EU tvrde da se ovakav stav Unije neće menjati ni u budućnosti, bez obzira na to ko će voditi dijalog.