I Fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, i Košta, predsednik Evropskog saveta, objavili su na Iksu da su u Briselu imali “važan sastanak” sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, javila je Beta.
„Srbija treba da isporuči reforme vezane za put ka EU, naročito da preduzme odlučne korake ka slobodi medija, borbi protiv korupcije i izbornoj reformi. Budućnost Srbije je u EU“, napisala je Fon der Lajen.
Košta je napisao gotovo identičnu poruku, navodeći da su razgovarali „o potrebi napredovanja u reformama povezanim sa članstvom u EU“.
„Napredak je potreban u oblastima slobode medija, borbe protiv korupcije i izborne reforme. Opipljiva dostignuća u tim oblastima koja mogu direktno da koriste srpskom narodu nadohvat su ruke. Budućnost Srbije je u EU“, naveo je Košta.
Vučić: Rekao sam Fon der Lajen i Košti da nije bilo zvučnog topa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Briselu da je najvišim zvaničnicima Evropske unije (EU) rekao da na protestu u Beogradu 15. marta nije bilo upotrebe zvučnog topa i da su srpske vlasti spremne da EU to proveri.
Posle radne večere sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom, Vučić je srpskim medijima rekao da vlast Srbije nije koristila zvučni top, da „nema šta da krije“ i da je „u potpunosti otvorena da se to sagleda na svaki mogući način“.
„Rekao sam mojim domaćinima da nije bilo nikakvog zvučnog topa, da smo spremni da to provere na svaki način i da ćemo pružiti odgovor i Evropskom sudu za ljudska prava, bez obzira što to nigde u Evropi nije zabranjeno za korišćenje“, kazao je Vučić.
On je naveo da ruska obaveštajna služba FSB dolazi za dva-tri dana u Srbiju i izrazio nadu da će američki FBI za sedam-osam dana doći u Beograd radi istrage tvrdnji o korišćenju zvučnog oružja protiv demonstranata u Beogradu 15. marta.
„Rekao sam Ursuli i Antoniju da pošalju koga god žele, da smo spremni sve da im pokažemo i da dokažemo da se to nije desilo“, dodao je Vučić.
On je prokomentarisao i peticiju kojom je pokret Kreni-promeni tim povodom zatražio nezavisnu međunarodnu istragu koju bi sprovele Ujedinjene nacije.
„Ujedinjene nacije? Dobrodošli ljudi, Srbija je otvorena zemlja, sve smo spremni da pokažemo i baš ništa ne krijemo. Ko god hoće, neka dođe da proveri, to je moj poziv i Evropskom parlamentu. Oni (opozicija) imaju ove svoje poslušnike u Evropskom parlamentu koji će da izglasaju šta god hoće, i da je Zemlja ravna ploča, tako mogu da kažu i da je upotrebljeno negde nešto“, rekao je Vučić.
„Da se prekine sa besmislenim blokadama“
Naveo je da misli da su Fon der Lajen i Košta „mogli da vide koliko strpljenja“ je vlast Srbije „pokazala u nameri da sačuva potpuni mir, da nigde ni na koji način ne pokaže ni nervozu i da ne primenjuje silu“.
„Gledaćemo da to i dalje činimo na takav način, u želji da Srbija ide napred i da se prilike stabilizuju, da se deca vrate u školu, da se prekine sa besmislenim blokadama“, dodao je Vučić.
On je rekao da je „veoma zadovoljan“ razgovorom sa najvišim zvaničnicima EU, izrazivši uverenje da je sastanak „mnogo značio za budućnost Srbije“ i da će se to „tek videti u bliskoj budućnosti“.
„Razgovor je bio srdačan, sadržajan, otvoren, odgovoran, ozbiljan. Prošli smo kroz mnogo tema, ključna tema je bila evropska budućnost Srbije. Rekao sam da će Srbija da bude apsolutno posvećena tom cilju, i više nego što je bila do sada posvećena, ali sam rekao i da ćemo uskoro imati odluku o formiranju nove vlade ili odluku o novim izborima“, kazao je.
Borba za otvaranje preostalih klastera
Dodao je da su razgovarali i o političkoj situaciji u regionu, o neophodnosti očuvanja stabilnosti i mira, o ekonomskoj situaciji, ali i „o stvarima koje Srbija mora da uradi iz oblasti vladavine prava da bi mogla da se izbori za otvaranje preostalih klastera u pristupnim pregovorima“.
Vučić je rekao da je cilj Srbije da do kraja godine otvori klastere 3 i 2 i da ubrzano napreduje ka EU, ali je dodao da je potrebno i da sama mnogo toga učini.
„Verujem da u narednih mesec dana može da dođe do velikih pomaka po pitanju zakona o biračkim spiskovima, Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i medijskih zakona, jer je to interes svih u našoj zemlji“, naveo je.
On je rekao da su razgovarali i o ekonomiji i investicijama, o zainteresovanosti EU za mineralne sirovine i zajedničke projekte sa Srbijom i o odbrambenoj industriji.