Kako je saopšteno iz IPK, prema Zakonu o Vladi Kosova, premijer u ostavci mora da podnese ostavku na svoju funkciju u trenutku kada polaže zakletvu kao poslanik, te da u tom trenutku vođenje Vlade preuzima potpredsednik.
“Povod za ovo bio je neusvajanje Izveštaja Komisije za verifikaciju mandata i kvoruma, uz obrazloženje da premijer i vladini akteri nisu podneli ostavke na svoje pozicije u Vladi Kosova”, navedeno je u saopštenju dostavljenom medijima.
Dodaje se da odluka nije doneta jer premijer u ostavci, Albin Kurti, kao ni drugi vladini zvaničnici, nisu podneli ostavke na svoje pozicije, što je izazvalo pravnu nejasnoću.
“Pismo koje je premijer u ostavci Aljbin Kurti dostavio, ne predstavlja čin ostavke. Tumačenje Kurtija da njegova Vlada ima status ekvivalentan Vladi u ostavci važi za Vladu kao instituciju, a ne za njega kao njenog čelnika. Sadržaj obaveštenja premijera ukazuje na njegovu nameru da i dalje vodi Vladu u ostavci, iako je postao poslanik”, ističe se.
IPK poziva sve političke stranke da poštuju Ustav i zakone, te da što pre okončaju proces konstituisanja Skupštine i otvore put za formiranje novih institucija u zemlji.
“Iz IPK su naglasili da pismo ostavke treba da bude jasno i da ne ostavlja prostora za različita tumačenja. Isto pismo ne treba da bude upućeno bivšem predsedniku Skupštine Glauku Konjufci. Trenutno, dok se ne izabere novi predsednik Skupštine, pismo ostavke treba da bude upućeno predsedavajućem konstitutivne sednice, koji, prema Poslovniku Skupštine, treba da bude najstariji poslanik, a to je u ovom slučaju Avni Dehari”, zaključuje se u saopštenju.