„Predložili smo Aljbuljenu Hadžiju, koja je žena sa najviše glasova kao poslanica u devetom sazivu. Za Aljbuljenu Hadžiju je bilo 57 poslanika, bilo je potrebno 61. Nismo uspeli da imamo 61, pokušavali smo nekoliko puta“, rekao je Kurti govoreći o tome kako je početno formiranje komisije za verifikaciju mandata propalo, a prema njegovim rečima kasnije su oni koji su se tome protivili shvatili da su pogrešili.
Vršilac dužnosti premijera rekao je da su, videvši da nemaju 61 glas, pokušali da od predsednice dobiju rešenje.
„Predsedavajući parlamenta Avni Dehari, poslao je pismo predsednici.Ona je rekla je da mi sami moramo pronaći rešenje. Prešli smo sa javnog glasanja na pokušaj tajnog glasanja, ali sada smo došli do tačke gde je komisija za izbor tajnim glasanjem odbijena 10 puta. To je žalosno, jer presuda Ustavnog suda u tačkama 124 i 125 navodi da izbori moraju biti održani javnim ili tajnim glasanjem. Imamo svoje opcije, ali ono što se dešava je bez presedana jer se kvorum onemogućava, a presuda takođe kaže da svi poslanici, svaki pojedinačno, moraju glasati za, protiv ili se uzdržati“, rekao je Kurti.
Pomenuo je pozive koje je uputio DPK i DSK u pokušaju da prekine blokadu.
„Verujem da je pravo rešenje u budućnosti da se ne nameću predlozi jedni drugima, već da se predsednik i potpredsednici biraju zajedno kao paket i da se započne odbrojavanje do formiranja vlade“, rekao je Kurti.
On je dodao da su mu iz DSK, koji se nije odazvao sastanku, rekli da nije mesto i vreme za proceduralni, već da je potreban politički dogovor, pa je DSK ponudio vladinu koaliciju, što je, prema njegovim rečima, oštro odbijeno.
„Sutra nije u pitanju Aljbuljena, što je naš predlog, ali jeste u pitanju komisija za tajno glasanje. Ako je opozicija sigurna da Ajlbuljena neće ponovo pobediti, neka pokušaju sa tajnim glasanjem. Čim se konstituiše skupština, kao predsednik stranke koja je pobedila na izborima, imaću minimum 61 glas za novu vladu, ali prvo nam je potrebna nova skupština“, rekao je on.
Vršilac dužnosti premijera rekao je da je tokom njegovog četvorogodišnjeg mandata došlo do socijalnog i ekonomskog rasta.
„6 odsto u proseku godišnje, nikada ne padajući ispod 4 odsto bruto domaćeg proizvoda, a sada je vreme da imamo novu skupštinu za novu vladu u devetom sazivu. Ciljali smo na 500 hiljada glasova kao što je poznato. Imali smo dobar rezultat sa oko 400 hiljada glasova, sa 48 poslanika“, rekao je Kurti za RTK.