Bljakaj u izjavi za Radio Kim naglašava da nijedan sud nije doneo presudu kojom se potvrđuje da je na Kosovu počinjen genocid.
“Pogrešan je naziv Muzeja jer do sada nismo imali nikakvu sudsku odluku da je bilo genocida na Kosovu i mislim da to nepotrebno stvara neki otpor kod druge strane, čak možda i od strane međunarodne zajednice da podrži takvu instituciju”.
Bljakaj kaže da je nejasno šta je cilj ovakve odluke.
“Ne znam koji je smisao i šta će sadržati taj muzej ali mislim da je pogrešno da naziv taj u ovom trenutku”, kazao je on.
Osvrnuvši se ponovo na dogovor koji je pre dva dana postignut po pitanju nestalih u Briselu između delegacija Beograda i Prištine za formiranje zajedničke komisije za nestala lica, Bljakaj kaže da ne očekuje previše.
“Nadam se da dogovor nije postignut zbog toga jer su strane trebale da imaju jedan pozitivan rezultat u pregovorima u Briselu, jer još i prošle godine je u Ohridu postignuta saglasnost u vezi pitanja nestalih, imali su zajedničku Deklaraciju kojom su se obavezali da će uraditi sve da bi rešili pitanje nestalih osoba, međutim, od tada mi nismo videli za skoro godinu i po dana nijedan pozitivan korak. Dobro je da su se napokon dogovorili da formiraju tu zajedničku komisiju i dobro je da će tu komisiju voditi Evropska unija ali i dalje je pitanje da li će u praksi nešto da se menja, zapravo da li će ovaj konačni dogovor i formiranje te komisije rezultirati pozitivnim identifikacijama na terenu i da će porodicama dati nove informacije o njihovim najmiliijima”.
Bljakaj podseća da je i ranije bilo zajedničkih radnih grupa ali bez velikih rezultata u pronalaženju lokacija, odnosno masovnih ili individualnih grobnica.
“I ranije su se strane obavezivale da će pitanje nestalih lica tretirati kao humanitarno pitanje a zapravo mi smo svedoci da to nije bio slučaj i da su oni i te kako tretirali ovo pitanje kao političko. Sama činjenica da zadnje dve godine skoro da nije bilo sastanaka između predsednika Komisije za nestale Vlade Kosova i Vlade Srbije jer nije bilo političke volje. Da li će se sada nešto promeniti ostaje da vidimo”, kaže Bljakaj.
Kaže da će Fond za humanitarno pravo Kosova pažljivo pratiti implementaciju dogovorenog u Briselu, ali bez prevelikih očekivanja.
Fond za humanitarno pravo raspolaže podatkom da je na Kosovu preko 1620 nestalih, za razliku od Resursnog centra koji navodi da se traga za još 1615 lica albanske, srpske i drugih nacionalnosti. Kaže da se podaci razlikuju jer neki od članova porodica nisu prijavili slučajeve nestanka nadležnim institucijama.