Redovni ginekološki pregledi su ključni za održavanje dobrog zdravlja svake žene. Oni pružaju mogućnost rane detekcije različitih zdravstvenih problema, uključujući polno prenosive bolesti, infekcije, a takođe mogu pomoći i u detekciji različith vrsta karcinoma, poput onog grlića materice.
“Trebalo bi raditi na zdravstvenoj edukaciji žena, ukoreniti uverenje da je najbolji princip – princip prevencije”, istakao je dr Ahmeti.
Šta sve obuhvata preventivni ginekološki pregled?
Ovim pregledima, pored početnih promena na grliću koje se mogu uočiti pre nego što se razvije karcinom, mogu se dijagnostifikovati i različite infekcije, kao i različiti endokrinološki poremećaji koji ometaju normalnu funkciju reporduktivnog sistema a koji su, takođe, u velikom procentu zastupljeni u ženskoj populaciji.
“Preventivni ginekološki pregled podrazumeva uzimanje brisa za citološku analizu (PAP test), a ako postoji potreba za uzimanjem drugih briseva, onda bakterioloških, mikoloških ili bris na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu, kao i na HPV virus. Zatim kolposkopski pregled, palpatorni ginekološki pregled i na kraju ultrazvučni pregled male karlice”, kazao je ginekolog Ahmeti.
Šta je citološki (Papanikolau) test?
U pitanju je skrining test. PAP bris nije dijagnostički test.
“Bris se uzima sa dva mesta: sa grlića materice i iz cervikalnog kanala. Nanese se na predmetno staklo i nakon odgovarajuće pripreme
posmatra se pod mikroskopom. Traže se atipične, izmenjene ćelije, u cilju ranog otkrivanja premalignih ili malignih promena na epitelu grlića materice”, kazao je dr Ahmeti.
Zašto je ultrazvučni pregled važan?
Dr Ahmeti je obrazložio i zbog čega je važan ultrazvučni pregled, kao i šta sve može otkriti u ranom stadijumu.
“Ultrazvučnim pregledom u ginekologiji dobijamo informaciju o morfologiji (izgledu) organa male karlice, i ovim pregledom se može otkriti veliki broj stanja i oboljenja u ginekologiji, najčešte: miomi materice različitih lokacija, endometrijalni polipi, promene na jajnicima (ciste, tumori) i jajovodima, kao i trudnoća u ranom stadijumu”, dodao je on.
Kada je pravo vreme za prvi ginekološki pregled?
Poseta ginekologu preporučuje se svim devojkama već u tinejdžerskoj dobi. To ne bi trebao da bude pravi pregled, nego više jedan razgovor tokom kojeg treba da se uspostavi poverenje i smanji strah od pravog pregleda.
Samo odrastanje i sazrevanje povezano je sa učenjem o tome kako funkcioniše ljudsko telo i o najboljim načinima kako ostati zdrav. Jedan od tih načina tiče se i stvaranja navike redovnog odlaska na ginekološke preglede.
“Prvi ginekološki pregled treba da bude najkasnije godinu dana nakon intimnog odnosa. Nakon toga treba da je redovan”, zaključio je dr Ahmeti.
Osnovni cilj prevencije je da se pregledima svih uzrasta žena u periodu od ranog doba do iza menopauze, vrši rana prevencija i dijagnoza svih ginekoloških obolenja i simptoma.