Kampanju promocije i podrške dojenju pokrenula je Svetska alijansa za podršku dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) ovogodišni moto je „Budimo bliže – podrška dojenju za sve“.
Nedelju dojenja 2024. obeležava i Dom zdravlja Gračanica. Specijalista ginekologije doktor Slaviša Tonić, doktorka opšte medicine Milica Filić, medicinske sestre pedijatrije i patronaže akciju su podržali deljenjem saveta o korisnosti dojenja.
Zdrav imuni sistem
“Pridružili smo se ovoj akciji zato što želimo da maksimalno podržimo sve mlade majke koje nisu sigurne na koji način bi prošle kroz taj period. Dojenje je veoma bitno. Majčino mleko se sastoji od brojnih materija koje su neophodne za pravilan rast i razvoj deteta. Prednost jesu benefiti za dete, u smislu razvoja imunološkog sistema, preko majčinog mleka se zapravo stvaraju ćelije koje kasnije grade zdrav imuni sistem za dete. Dokazano je da se smanjuje stopa alergije kod dece koja su dojena u nekom periodu, nego deca koja nisu”, kazala je za Kim radio Milica Filić, doktorka opšte medicine u Domu zdravlja “Gračanica”.
Pogodnosti za majku
Odnos koji se tokom dojenja razvija između majke i deteta, je prema rečima doktorke Filić, jedan od bitnih parametara.
“Osim za dete, dojenje je veoma poželjno zdravstveno i emocionalno za majku. Majka se povezuje sa detetom, sam kontakt koža na kožu je od davnina poznat kao jedan od najboljih načina za umirivanje bebe. Mislim da to sve majke znaju, naročito one iskusnije. Zdravstveno tokom dojenja, majka ima bolje benefite, opuštaju se kontrakcije materice nakon porođaja, pa je i brži oporavak same majke. Dokazano je da majke koje doje imaju smanjen rizik od drugih oboljenja, postporođajne depresije koja je veliki problem današnjice”, istakla je.
Dojenje nikako ne može da bude loše, napominje doktorka, benefiti po majku i dete su brojni, a majka se tokom dojenja treba voditi ličnim osećajem.
“Dojenje se preporučuje do navršenih godinu dana. Putem majčinog mleka stiče se imunitet, odnosno IgG i IgM antitela. Organizam će kasnije biti mnogo jači i otporniji”, rekao je doktor Slaviša Tonić, specijalista ginekologije.
Mastitis, odnosno zapaljenje dojki, prema rečima ginekologa, nije razlog da se dojenje prekine.
“Treba se javiti lekaru. Majka će dobiti savet, kako ugruške mleka razbiti na najbolji način. Moguće je i da majki bude prepisan neki antibiotik ukoliko za to bude potrebe”, dodao je Tonić.
Patronažne sestre – pomoć i podrška
Trudnicama i porodiljama u Gračanici podršku tokom trudnoće i dojenja pruža Služba savetovališta za trudnice i porodilje koja funkcioniše pri odeljenju Pedijatrije. Služba patronaže brine se o novorođenčadima i porodiljama u prvim danima.
“Pedijatrijska služba je prva u kontaktu sa porodiljom, od njenog izlaska iz porodilišta. Patronažne sestre su tu svakodnevno, moraju biti ne samo puki edukatori i neko ko će izdavati naredbe porodilji kada je u pitanju nega deteta i dojenje, već moraju biti dodatni član porodice. Pogotvu, kada se radi o majci koja prvi put rađa, ona je suočena sa strahovima, a patronažna sestra je treba područiti svemu i pružiti joj podršku”, rekao je za Kim radio Vladimir Petković, koordinator Patronažne službe.
Patronažne sestre prate proces dojenja, edukuju majku o položaju bebe tokom i nakon dojenja, ali i nege dojki.
“Naše sestre na terenu sa prodiljama deluju preventivno. Nismo imali porodilja sa masitisom ili je taj procenat bio jako mali. Svakako ćemo biti zadovoljni kada to bude apsolutna nula. Patronažna sestra majkama pomaže oko kupanja i nege bebe. Takođe mora biti edukovana da prepozna prve simptome postoporđajne depresije i ukazati na problem”, dodao je Petković.
Dojenje – primarni način ishrane bebe
Procenat dojilja na području koje pokriva Dom zdravlja Gračanica iznosi oko 80 odsto.
“Imamo 10 odsto njih koje uz dojenje i dohranjuju svoju decu. Manje od 10 odsto njih ne doji svoju decu. Nismo zadovoljni i radimo na tome da povećamo procenat dojenih beba”, zaključio je Petković.
Nacionalna nedelja dojenja u Srbiji tradicionalno se obeležava od 30. septembra do 7. oktobra, odnosno, 40. kalendarske nedelje i simbolično predstavlja trajanje trudnoće.
Pokrovitelji Nedelje dojenja 2024. su UNICEF, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije i Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”. Na lokalnom nivou podrška su pružili Forum za razvoj i multietničku saradnju (FDMC) i Opština Gračanica.
Osim informacija o pogodnostima dojenja, medicinske sestre Doma zdravlja Gračanica meštanima su pružale i usluge besplatnog merenja šećera u krvi i krvnog pritiska.