„Stilske igre“ su nastale po motivima istoimenog romana Simeona Marinkovića.
U svojoj knjizi za decu i odrasle Marinković se poigrava poznatom basnom „Lisica i gavran“, provlači je kroz razne književne i vanknjiževne stilove, žanrove i forme, referišući pri tome na Rejmona Kenoa i njegove legendarne „Stilske vežbe“. Forma basne se razgranava i dobija neočekivana značenja, koja zapravo otkrivaju različita lica sveta kojima smo okruženi i čije uticaje osećamo.
„U svemiru negde, gde blistaju zvezde, gavran i lisica, ko iz drevne bajke, jedno uz drugo u zlatnoj kočiji, u vedrim noćima preko neba jezde. Svako je mogao da leti kud hoće, svako je mogao putanju da bira, svako je mogao davno da osvoji iz poznate priče onaj komad sira. Ali oni oboje vole baš ovako, o siru i sreći da razmišlja svako, da zajedno sanjaju tokom svoga leta, da zajedno budu u pričama sveta – navodi se u najavi predstave umesto uobičajenog slova reditelja Dejana Cicmilovića, profesora glume na Fakultetu umetnosti.
Izvođenje predstave će pratiti projekcija dokumentarno-igranog filma „Lutka“ koji su za publiku pripremili članovi dramske grupe Doma kulture „Gračanica” iz AP „Janićije Popović”.
U realizaciji filmu su učestvovala deca glumci: Helena Popović, Dunja Živić, Natalija Josifović, Tijana Petrović, Ognjen Jovanović, Mila Mladenović, Tijana Mitić, Mila Vorgučić, Danilo Milovanović, Sofija Petrović i Strahinja Stojković. Oni u „Lutki” objašnjavaju šta je to lutkarstvo.
Glavni junak, Strahinja, dobija poziv da učestvuje na radionici lutkarstva, što on odbija jer, po njegovom mišljenju, „lutkama treba da se igraju devojčice“ i tu svoju nameru saopštava svojim prijateljima, koji mu govore da su to drugačije lutke, a zatim objašnjavaju kakve sve vrste lutaka postoje.
Oni uspevaju da zainteresuju dečaka za lutkarsku pozorišnu umetnost i svi zajedno odlaze u Pozorište lutaka Niš i do lutkarske scene gde se najmlađi poistovećuju sa likovima koje vide. Tu se razvija ta velika ljubav prema pozorištu još od malih nogu. Režiju potpisuje Dimitrije Rakočević, a scenario Aleksandar Gudžić.


