Da sve bude još gore, težak izazov za žene ostaje u tome što nasilnici veoma često ne dobijaju zaslužene kazne.
Prema najnovijem izveštaju OEBS-a, čiji istraživači su pratili više od 140 sudskih ročišta u 2023. godini, samo 22 posto slučajeva okončano je zatvorskom kaznom za nasilnike.
“Vrlo mali broj ovih predmeta je poštovao proceduralne rokove u skladu sa zakonom. Ovo izaziva veliku zabrinutost u pogledu bezbednosti žrtava. Drugo, uočeno je da su sudovi često izricali alternativne uslovne kazne i novčane kazne, što je odstupanje od smernica za odmeravanje kazni Osnovnog suda“, rekao je Majkl Devenport, šef OEBS-a na Kosovu.
Visoki zvaničnici kosovske vlade kritikuju institucije poput policije i pravosuđa, koji prema njima, tolerišu nasilnike.
Alarm za institucije
Ministarka pravde u kosovskoj vladi Aljbuljena Hadžiu rekla je da su nalazi OEBS-ovog izveštaja “alarm za pravosudne i druge institucije”, kao i za građane.
“U 2019. godini uspeli smo da nasilje u porodici registrujemo kao zasebno krivično delo u Krivičnom zakonu Kosova i kazna za ovo krivično delo je do tri godine zatvora. Dakle, pored novčane, imamo i zatvorsku kaznu. Međutim, na osnovu ovog izveštaja, ali i na osnovu predmeta koje smo nadgledali, što su pominjale i organizacije civilnog drustva koje su pratile ove predmete, još nemamo nijedan slučaj gde je najveća kazna propisana za nasilje u porodici”, navela je Hadžiu.
Iz kosovskog Pravnog instituta smatraju da nisu problem samo niske kazne, već i neadekvatno kažnjavanje, koje ohrabruje počinioce nasilja da ponove ovakva dela.
“Ako pogledamo neke kazne, možemo zaključiti da se često radi o smešnim kaznama, s obzirom na stepen opasnosti koje ova dela imaju. Kazne nikako ne mogu poslužiti kao preventivna mera za činjenje ovakvih krivičnih dela. Čak u određenim slučajevima možemo uslovno reći da služe kao motivacija, jer se više neće plašiti zakona”, rekao je Gzim Šalja, istraživač u Pravnom institutu.
Kao posledica neefikasnosti sudskih postupaka, raste i broj ubistava žena.
Od 2010. do 2023. godine na Kosovu je ubijeno 55 žena od njihovih partnera ili rođaka, što otprilike znači jedno ubistvo na svaka tri meseca.