Deda smatra da Kosovo danas predstavlja kolektivni poraz izgradnje jednog inkluzivnog društva.
Prema njegovim rečima, u međuetničkim odnosima vlada strahovito nepoverenje i velika distanca između Srba i Albanaca, dok je kod Albanaca prisutna velika politička polarizacija. Kada je reč o izostanku formiranja Asocijacije srpskih opština, Deda smatra da je to greška kosovskih vlasti koja će ih skupo koštati.
“Proces formiranja treba da krene i krenuo bi tako što bi Vlada usvojila taj nacrt, koji je zvanični dokument Evropske unije i Ustavnog suda, jer je Ustavni sud 2015. godine tražio da se Statut njima dostavi od strane Vlade i nijednog drugog mehanizma, ni od Skupštine, ni od predsednice, nego Vlada treba da ga donese, da bi Ustavni sud video da li je taj nacrt i Statut, koji će Zajednice sa srpskom većinom, posle lokalnih izbora, usvojiti u skladu sa Ustavom. Ja nikada nisam bio pristalica toga da stranački interesi budu važniji od opštih interesa. Ali eto, ovaj naš Balkan je takav, gde su partijski interesi važniji, a kolektiv ispašta zbog toga“, navodi on.
Na pitanje koje kaznene mere će snositi Kosovo zbog neispunjavanja zahteva na koje je samo pristalo, Iljir Deda ističe da će ostati bez IPA fondova, paketa plana rasta, kao i članstva u Savetu Evrope. Najviše ga brine eskalacija bezbednosne situacije.
“To je ono što me brine, pogotovo sada kada imamo neku vrstu političkog vakuuma zbog izbora za Evropski parlament, stvaranja nove Komisije Evropske unije i izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, jer Balkan ne funkcioniše normalno u vakuumu. Ovde imamo tako neodgovorno vođstvo, koje može da žrtvuje i živote ljudi za svoje gluposti. Tokom narednih šest meseci, veoma je važno da se izvrši što je moguće veći pritisak, da bude procesa upravljanja situacijom i da se i tako ne dozvoli vakuum koji je ionako pred nama”, zaključuje Deda.
U Aequitas podkastu, Deda je govorio i današnjem položaju Srba na Kosovu, predstojećim izborima, šta Srbi i Albanci mogu da promene u svojim društvima kako bi živeli bolje u budućnosti, umesto što žive u prošlosti i mnogim drugim temama.
Aequitas podkast deo je Barabar projekta podržanom od strane misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK).