Od toga, čak 35 slučajeva je registrovano u Severnoj Mitrovici. Sledi Leposavić sa 13 slučajeva, Zvečan sa devet i Zubin Potok sa tri evidentirana slučaja nasilja.
Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koordinatorka Jedinice za porodično nasilje Regionalne istražne jedinice Kosovske policije Teuta Muljići kaže za Radio Mitrovica sever da je broj prijavljenih slučajeva ove vrste nasilja u porastu u odnosu na prošlu godinu, kada je na istom području zabeležen 51 slučaj.
Muljići objašnjava da se u svim slučajevima kada sud proceni da je to neophodno, izriče tzv. zaštitna mera, koja podrazumeva najpre zabranu daljeg nasilja nad žrtvom, a ako se nasilnik ogluši o ovu sudsku odluku, sledi privođenje do kojeg i dolazi u čak 90% slučajeva.
“Zbog tih zaštitnih mera koje se brzo izriču i poštuju, povećalo se i poverenje žrtvi , pa one više prijavljuju nasilje” smatra Muljići.
Povodom svake prijave nasilja, policija otvara slučaj koji se rešava u redovnoj proceduri.
Zaštitne mere, kako kaže Muljići, izriče sud, a to može učiniti i policija, ukoliko se slučaj prijavi u danima vikenda. Tada policija, radi zbrinjavanja žrtve, izriče hitne privremene mere, koje prvog narednog radnog dana zamnjuje sudska odluka.