U pitanju je tabla koja se sve do pre sat vremena nalazila na ulazu u severni deo Kosovske Mitrovice iz pravca Zvečana.
Kako smo se uverili na licu mesta, tabla je skinuta, a radnike smo zatekli na samom kraju, kada su uklonjene oznake utovarene u kamion.
Njima je asistirala jedna patrola Kosovske policije.
I dok od samih radnika koji su uklanjali znak nismo uspeli da dobijemo informacije o ovoj akciji, zamenik komandira KP za region Sever, Veton Eljšani, kaže za KoSSev da su asistirali kompaniji koju je angažovala Opština Severna Mitrovica.
Više detalja nije u ovom trenutku mogao da iznese.
S druge strane, pokušali smo da stupimo u kontakt sa šefom kabineta gradonačelnika Severne Mitrovice, Visarom Siljom. Međutim, veza je prekinuta nakon što smo se predstavili, a na naredne pozive se nije javljao.
U međuvremenu, uputili smo mu i poruku, ali do objavljivanja ove vesti nismo dobili odgovor.
Trećeg oktobra prošle godine, na ovom istom putu uklonjene su stare ćirilične, a postavljene nove latinične saobraćajne table za ulazak/izlazak iz opštine Zvečan.
Za one vozače koji iz pravca Mitrovice idu ka Zvečanu ispisan je tekst – „Opština Zvečan. Dobrodošli“, a za one koji su krenuli u suprotnom pravcu – „SreČan put“.
U pitanju su table sa oznakama mesta koje su, od marta prošle godine kosovske institucije, odnosno ministarstvo za infrastrukturu počele da postavljaju na Severu.
I tada su skidane ćirilične, a postavljane one druge, na kojima je naziv mesta prvo ispisan albanskim, a potom i srpskim latiničnim pismom.
Česta slika
Kako kosovske vlasti na Severu jačaju svoje institucije, tako slične jezičke greške u korišćenju srpskog jezika, pre svega za table u javnom prostoru, javnim institucijama, ali na javnim dokumentima koje izdaju ove institucije – sve više isplivavaju na površinu.
Osim toga, sa samom promenom najpre etničke strukture lokalnih vlasti na Severu, ali i centralnih u Prištini, primetna je i promena u uklanjanju ćirilice i isticanju latinice na pojedinim ustanovama, uključujući i Opštinu Severna Mitrovica.
Takođe, kao prvi jezik u većinski srpskim opštinama ispisuje se, ali i sve više veličinom fonta posebno naglašava albanski jezik.
Inače, srpski i albanski jezik su službeni jezici na Kosovu i kao takvi, njihova je upotreba ravnopravna, predviđa Ustav Kosova u članu 5.