Ova Misija je u odgovoru za Radio Slobodna Evropa pozdravila odluku Policije Kosova da slučaj prijavi Policijskom inspektoratu, koji će prikupiti sve informacije i istražiti ih.
„U tom kontekstu i u skladu sa mandatom EULEKS-a, naša uloga je da pratimo istrage koje sprovodi Policijski inspektorat Kosova i kada tako smatraju organi tužilaštva“, navodi se u odgovoru.
Grđanin Severne Mitrovice iz redova srpske zajednice Miloš Subotić uhapšen je 26. oktobra nešto posle ponoći zbog „vandalizma“.
Međutim, Subotić je u međuvremenu ustvrdio da ga je policija pretukla u policijskoj stanici, te da ima fotografije i medicinsku dokumentaciju koja to dokazuje. On je za RSE rekao da je odveden u prostoriju bez kamera u kojoj su ga policajci navodno vezali i tukli.
Policija Kosova je demantovala ove navode Subotića, te navela da je bio u alkoholisanom stanju i pokušavao da ošteti privatnu imovinu.
Policijski inspektorat Kosova je saopštio da će početi preliminarnu istragu kako bi se proverili navodi vezani za ovaj slučaj.
U međuvremenu je nekoliko srpskih nevladinih organizacija sa severa Kosova prekinulo saradnju sa EULEKS-om, dok se ne izjasne o ovom slučaju.
U saopštenju, koje potpisuju nevladine organizacije Aktiv, Nova društvena inicijativa, Centar za afirmativne društvene akcije, Centar za zastupanje demokratske kulture i Institut za teritorijalni ekonomski razvoj, navodi se da je policija Kosova „neprofesionalna“ i „ostrašćena“.
Ove organizacije su 27. oktobra ponovo reagovale i pozvale EULEKS da informiše javnost o koracima koje je preduzela radi utvrđivanja odgovornosti za „nehumano postupanje i torturu u ovom i brojnim drugim slučajevima kojima svedočimo poslednjih meseci na severu Kosova“.
„Nečinjenje i kalkulisanje misije EULEKS-a u nadgledanju postupanja kosovskih institucija u sistemu vladavine prava značajno doprinosi podsticanju i institucionalizaciji politike nekažnjivosti i davanja imuniteta pojedincima i grupama unutar kosovske policije za upotrebu prekomerne sile nad kosovskim Srbima. Svojim ćutanjem, EULEKS postaje saučesnik“, navedeno je.
Iz EULEKS-a u odgovoru za RSE podvlače da je maltretiranje, nehumano ili ponižavajuće postupanje apsolutno zabranjeno.
„Podsećamo da kroz našu ulogu nadgledanja i savetovanja, EULEKS ostaje posvećen podršci kosovskim institucijama vladavine prava kako bi one bile održive, odgovorne i sposobne da efikasno garantuju prava svih bez diskriminacije“, navode iz ove misije.
Dodaju i da, ukoliko se kroz aktivnosti nadgledanja uoče ozbiljni nedostaci, EULEKS ih rešava putem relevantnih i odgovornih organa.
Na navode o prebijanju Subotića reagovale su srpske političke partije, Srpska lista i Srpska demokratija, kao i Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije.
Ovo nije prvi put da se pripadnici srpske zajednice žale na ponašanje Policije Kosova. Sredinom septembra su pojedini aktivisti ustvrdili da policija pretukla četvoricu mladića iz Severne Mitrovice, što je policija i tada demantovala uz navode da su uhapšeni zbog napada na službeno lice.
Civilno društvo takođe već neko vreme poručuje da policija ima „diskriminatorni tretman“ prema pripadnicima srpske zajednice, te da se u pojedinim slučajevima koristi prekomerna upotreba sile.