Pre 21 godinu, na današnji dan su otpočeli dvodnevni napadi na srpske civile, njihovu imovinu i svetinje. Prema podacima Fonda za humanitarno pravo, stradala su 23 lica: jedna Makedonka, devetoro Srba i 13 Albanaca.
Organizovani napad na Srbe, nihovu imovinu i verske objekte od strane većinskog albanskog naroda počeo je nakon objavljivanja lažne vesti Radio-televizije Kosova (RTK) da su Srbi odgovorni za utapanje albanskih dečaka u Ibru, kod sela Čabar.
U prepodnevnim časovima 17. marta 2004. godine nasilje je počelo u Kosovskoj Mitrovici.
U Čaglavici su se toga dana okupili meštani i srednjoškolci na protestu povodom ranjavanja Jovice Ivića kasno uveče 15. marta. Dok su, sa jedne strane, protestovali Srbi, iz pravca Prštine dolazilo je oko 10 hiljada Albanaca spemnih za napad.
Spaljeno je nekoliko srpskih kuća na početku sela, a u pomoć Srbima su pritekli pripadnici KFOR-a pa je na ulazu u selo došlo do njihovog sukoba sa masom Albanaca koji je zavšen kasno uveče, pošto su otpor napadačima pružili i pripadnici američkog Kfora.

U dva dana nasilja teško su postradali Srbi i njihova imovina i u Kosovu Polju, Obiliću, Lipljanu, Prizrenu i mestima u Metohiji, ali i u Kosovskom Pomoravlju. Osknavljeno je ili potpuno uništeno 35 crkava i manastira, a nestalo je ili oštećeno više od deset hiljada vrednih fresaka, ikona, ikonostasa, ali i mnogo drugih crkvenih relikvija.
Tog dana, 17. marta 2004. godine etnički je očišćeno šest gradova i devet sela, a svoj dom napustilo je više od 4.000 Srba.

Za 48 sati zapaljeni su Bogorodica Ljeviška, Prizrenska Bogoslovija i Hram Svetog Đorđa, crkva Hrista Spasa i konak manastira Svetih Arhangela kod Prizrena, miniran je manastir Svetih Кozme i Damjana u Zočištu, kao i manastir Devič.
Sredstvima Vlade Kosova su kasnije obnovljeni verski objekti i pojedine kuće iz kojih su Srbi proterani i koje su 17. i 18. marta spaljene. Međutim, mnogi od Srba su svoj život nastavili u kolektivnim centrima i kontejnerskim naseljima, a većina je napustila Kosovo.
Iako su uhapšena 163 lica zbog podmetanje požara, pljačke, ubistava i drugih krivična dela, međunarodni tužioci i sudije na Kosovu procesuirali su sedam slučajeva uništavanja crkava, a 67 osoba je osuđeno.
Povodom obeležavanja dvadesetprve godišnjice Pogroma na Kosovu, Dom kulture „Gračanica“, Arhiv Kosova i Metohije i Galerija umetnosti Priština, organizuju centralno obeležavanje ovog tragičnog događaja programom: „Pogrom – Nagrađeni zločin“.