Kadare se proslavio kao glasnogovornik protiv represije i totalitarizma, a pojedini kritičari ga smatraju jednim od najistaknutijih evropskih pisaca 20. veka.
„Diktatura i autentična književnost su nespojive. Pisac je prirodni neprijatelj diktature”, govorio je Kadare. Dobitnik je mnogih književnih priznanja, poput Bukerove nagrade. Čak 15 puta je bio nominovan za Nobelovu nagradu za književnost, ali je nikada nije osvojio.
Pisao je prozu, poeziju i dramu. Ostavio je nasleđe od više od 80 romana, brojne scenarije, zbirke eseja, kratkih priča i zbirki pesama. Njegova dela su prevedena na više od 40 jezika.
Glas protiv komunističke represije
Kadare je rođen 1936. u Đirokastri, rodnom mestu komunističkog diktatora Envera Hodže, u blizini albansko-grčke granice.
Prvo je studirao je pravo na Univerzitetu u Tirani, a zatim i književnosti Institutu Gorki u Moskvi.
Vratio se kući 1960, nakon što je Albanija prekinula odnose sa Sovjetskim Savezom, i počeo da radi kao novinar.
Međunarodno priznanje stekao je romanom „General mrtve vojske”, koji je objavljen 1963. godine i govori o posleratnoj Albaniji.
Zbog javnog kritikovanja vlasti, Kadare je 1975. dobio trogodišnju zabranu da objavljuje.
Nekoliko godina kasnije, ponovo je pao u nemilost komunističkog režima, kada je 1981. zabranjen njegov roman „Palata snova”, kritički osvrt na totalitarizam.
U jesen 1990. kada su Albanijom počele da bukte studentske demonstracije, koje su krajem te godine dovele do pada komunizma, Kadare je izbegao u Francusku.
U Parizu je proživeo skoro tri decenije, a tek nedavno se vratio u Tiranu.
Kada je francuski predsednik Emanuel Makron posetio glavni grad Albanije 2023. godine, Kadare je odlikovan ordenom Legije časti.
Kurti: Izgubili smo najvećeg
Premijer Kosova Aljbin Kurti reagovao je povodom smrti albanskog pisca.
“Izgubili smo najvećeg pisca svih vremena, svet je izgubio svog najvećeg živog pisca. Kada smo ušli u drugu polovinu 2024. Kadare je zauvek zatvorio oči. Ali naše oči su videle i videće mnogo bolje zbog mašte i znanja Ismaila Kadarea”.
Kurti kaže da su Albanci uz Kadarea kolektivno videli jasnije i bolj, te da su dublje razmišljali i više naučili. “Naša umetnost i kultura neizmerno duguju okeanu njegovog uma. Lađa Kadareovih romana ploviće beskrajno, dokle god će svet imati čitaoce i albanski jezik. Saučešće svima”, napisao je Kurti u emotivnoj poruci na Fejsbuku.
Osmani: Neponovljivi pisac
Povodom smrti Kadarea oglasila se i predsednica Kosova Vjosa Osmani.
Ona je navela da je narod Kosova, kao i ceo albanski narod, danas u žalosti zbog smrti, kako ističe, najpoznatijeg albanskog učenika.
“Izgubili smo neponovljivog pisca, kome sam kao predsednica imala čast da pre nekog vremena predam kosovsko državljanstvo, kao i orden „Hasan Priština“.
Ona je rekla das u ljudskoj istoriji pisciu često vodili nacije kroz najteže trenutke istorije, artikulišući ideju slobode. “Ismail Kadare je bio albanski genije, čovek i pisac koji je ceo svoj život i rad posvetio ljubavi prema zemlji, krvi i zemlji Albanaca, stvarajući neodoljivo nasleđe obožavanja i slave zemlji svog naroda. Ovom ljubavlju, koju je svuda iskazivao u svojim delima, predstavio je vrednosti svog naroda širom sveta, promovišući albanski jezik, kulturu i književnost i sam albanski narod, dok je pravo albanskog naroda Kosova da živi slobodan i nezavisan, branio ga je širom sveta, u intelektualnim i kulturnim krugovima, u političkim sredinama i u prepisci sa istaknutim svetskim ličnostima”, napisala je Vjosa Osmani.