Ana Bromli je napisala knjigu koja govori o njenim „radiofonskim šetnjama“ i razgovorima sa umetnicima, aktivistima i istraživačima. Sadrži tekstove koji su emitovani na radiju kao zasebne umetničke forme („umetnički radio“).
Ona u svojim novinarsko-umetničkim radovima istražuje jezik i glas u kontekstu zvuka, politike i svakodnevnog života. Jedno od poglavlja ove specifične radio-umetnosti odvija se u Privatnom kulturnom centru „Akvarijus“, a glavni akter je umetnica Miljana Dunđerin.
Njeno slušanje radija u nekadašnjoj Istočnoj Nemačkoj (DDR) čini polaznu tačku njenog umetničkog istraživanja na opozicionom radiju koji je program emitovao u ilegali. Prateći interdisciplinarni pristup, Ana Bromli šalje sopstveni radio glas u potrazi za improvizovanim radijskim govorom izvan državnih emitera, ručno lemljenih pojačala, policijskih protokola za nadzor i polifonih memorija. U tom procesu kombinuje svoje radijske eseje sa objektima i instalacijama, performansima i crtežima.
Bromlijevi radio ansambli su nedavno emitovani u Nemačkom paviljonu na 23. Trijenalu u Milanu, na Manifesti 14 u Prištini, beuis2021 u Diseldorfu, Bijenalu u Tbilisiju, u ADKV Kelnu, na Akademie der Kunste i HKV u Berlinu, na documenta14 u Kaselu.
Gostovanje Ane Bromli je realizovano u okviru programske celine „Art terapija IV“ koju organizuje „Akvarijus“, a podržava UNMIK.
Više o radu PKC „Akvarijus“ možete saznati OVDE.