„Pepeljuga“, nova predstava za najmlađu publiku NPP-a i ove godine je nastala u koprodukciji sa Fakultetom umetnosti u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i Domom kulture „Gračanica“ u Gračanici. Po tekstu nedavno preminulog Igora Bojovića, na scenu je postavljena u režiji Igora Damnjanovića.
„Tekst Igora Bojovića diže na viši nivo već puno puta ispričanu bajku o Pepeljugi. Tekst je u stihu, što čini da ovaj komad umnogome prevazilazi većinu tekstova namenjenih mlađoj publici. U predstavi igraju studenti druge i treće godine dramskog odseka Fakulteta umetnosti. Kao i prethodne predstave, i ova će mlađoj publici širom Kosova i Metohije ponuditi ozbiljnu pozorišnu produkciju koja ni u čemu ne zaostaje od produkcija predstava profesionalnih pozorišta u ostatku Srbije. Trudio sam se da kroz ovu predstavu ukažem na to koliko je bitno da se na bilo koju vrstu ugnjetavanja, idiokratije i poremećenog sistema vrednosti, vratimo onim osnovnim vrednostima od kojih smo sazdani. Veri i ljubavi“, rekao je reditelj.
„Pepeljuga“ je narodna bajka koja sadrži elemente mita o nepravedno ugnjetavanoj osobi koja trijumfuje. Širom sveta postoji nekoliko hiljada verzija ove priče, a najstarije zabeležene su sačuvane u Kini i staroj Grčkoj. Najpopularniju je obradio i objavio Šarl Pero 1697. godine. Zaplet opisan u njoj je ne samo najpoznatiji, već je gotovo potisnuo sve ostale verzije. Bajka „Pepeljuga“ postoji i u usmenoj tradiciji srpskog naroda, a jednu varijantu je od narodnog pripovedača čuo i zabeležio Vuk Karadžić i objavio u „Srpskim narodnim pripovijetkama“ 1821. godine.
U predstavi „Pepeljuga“ igraju: Pavle Nikolić (pisac narator), Luka Labović (Princ), Mina Bukva (princeza/Pepeljuga), Jana Doder (maćeha), Petar Puzović (kćerka 1), Vuk Đurić (kćerka 2), Nikola Marković (kralj 1/kralj 2), Katarina Kljutić (Tetka Jaga/od šećera vila).
Za scenski govor je bila zadužena Andrijana Videnović. Kostim i scenografiju su uradili Dragana Breza i Dušan Stanković, muziku Novak Ašković, a koreografiju Nebojša Gromilić. Scenski pokret je rešio Miodrag Krčmarik.
Više detalja o ovoj i ostalim predstavama, kao i aktuelnosti iz života i rada Narodnog pozorišta u Prištini možete pronaći OVDE.