Dnevni list Politika je 17. jula ove godine objavio vest pod naslovom „Kako se Sarajevo i Priština spremaju za rat protiv Srbije“.
„Sarajevo i Priština poslednjih meseci konstantno udaraju u bubnjeve po ratnim notama koje je smislio neko na Zapadu. Umesto prosperiteta i saradnje celog regiona, neki žele da obuku maskirnu uniformu i da, umesto otvaranjem radnih mesta, svoje mesto u istoriji obezbede vojnim napadima na Srbe i Srbiju“, piše Politika u tekstu koji su preneli brojni srpski portali.
U članku se navodi da Sarajevo i Priština udaraju u ratne bubnjeve koje je smislio neko na Zapadu, sa ciljem vojnih napada na Srbe i Srbiju. Takođe se tvrdi da NATO stoji iza ovih navodnih priprema, spreman da se uključi na strani Sarajeva i Prištine.
Tvrdnja da Sarajevo planira rat protiv Srbije nije potkrepljena nikakvim konkretnim dokazima. Naprotiv, Bosna i Hercegovina se suočava sa unutrašnjim političkim problemima i ne postoji zvanična politika koja teži vojnom sukobu sa Srbijom. Izjave političara poput Denisa Bećirovića, koje su interpretirane kao huškanje na rat, su zapravo bile usmerene na osudu „velikosrpske politike“, a ne na poziv na rat.
Članak tvrdi da je Denis Bećirović, predsedavajući Predsedništva BiH, tokom govora u Potočarima potvrdio mržnju prema Srbima, Srbiji i Republici Srpskoj, koristeći komemoraciju za huškanje na rat.
„Velikosrpski projektanti su 1992. osmislili Memorandum SANU koji je bio dinamit kojim su razorili Jugoslaviju i pokrenuli agresorske ratove. Pre 34 dana je usvojena Deklaracija takozvanog svesrpskog sabora. Evropa i svet moraju biti svesni da je ova Vučićeva velikosrpska Deklaracija opasnija i monstruoznija od Memoranduma SANU. Mi uvažavamo susednu Srbiju i njene građane i ne stavljamo znak jednakosti između režima i ljudi. Želimo mir i ravnopravnu saradnju“, naveo je Bećirović u svom govoru.
Neki mediji su govor Bećirovića interpretirali kao huškanje na rat, ali to nije tačno. Bećirović je govorio o potrebi za očuvanjem mira i stabilnosti, kao i o zaštiti od politike koju smatra agresivnom.
Članak tvrdi da KBS obučava borbene vođe sa ciljem napada na Srbiju, te da Kosovo vrši militarizaciju društva uz podršku Zapada.
Tvrdnje o militarizaciji Kosova i pripremama za rat su preuveličane. Kosovski bezbednosne snage (KBS) su u procesu transformacije u vojsku, što je proces uz podršku međunarodne zajednice, uključujući NATO. Ova transformacija je, prema tvrdnjama međunarodnih i kosovskih političkih aktera, usmerena na odbrambene svrhe i jačanje sigurnosti u regionu, a ne na ofanzivne akcije protiv Srbije.
Obuka i transformacija KBS su deo procesa podržanog od strane međunarodne zajednice, uključujući NATO. Ova obuka uključuje osnovne vojne veštine i liderske kurseve sa ciljem unapređenja kapaciteta za odbranu, a ne za ofanzivne akcije. NATO podržava transformaciju KBS u skladu sa međunarodnim standardima, ali to ne znači da podržava napad na Srbiju. Fokus je na očuvanju regionalne stabilnosti i sigurnosti.
Tvrdnje iznete u članku „Kako se Sarajevo i Priština spremaju za rat protiv Srbije“ su neosnovane i senzacionalističke. Analiza dostupnih informacija pokazuje da nema dokaza o ratnim pripremama Sarajeva i Prištine, niti o planovima za napad na Srbiju.