Konjufca je govorio o očekivanjima da Vlada Kosova pošalje svoj odgovor u vezi sa planom za sprovođenje Osnovnog sporazuma najkasnije do 18. jula.
Kako je kazao, Osnovni sporazum se sastoji od principa i konkretnih pitanja, gde principi, prema njegovim rečima – čine duh sporazuma, a oni nemaju rokove.
“Principi nemaju rok, ne možete da kažete da će 1. januara 2025. godine početi primena principa. Principi su temelji sporazuma i u članu dva sporazuma je suverena ravnopravnost Kosova i Srbije. Srbija ne može da kaže “da će početi da se ponaša agresivno prema Kosovu i da će u jednom trenutku početi da postaje dobar sused”, naveo je on.
Sa druge strane, Konjufca je rekao da se Osnovni ugovor sastoji i od konkretnih pitanja, koja imaju rokove.
“Tu su i konkretna pitanja, koja možda imaju rokove. Na primer, kada će se otvoriti diplomatsko predstavništvo Kosova u Srbiji i druga pitanja. Problem je što Srbija krši principe sporazuma. Ovde mogu da pomenem dva primera: tu suverenu ravnopravnost među državama, neprihvatanje Kosova kao države uopšte, čak ni de facto. I drugo, princip da Srbija ne ometa članstvo Kosova u evropskim institucijama“, istakao je on.
Dodao je da je u vezi sa tim, Srbija prekršila Osnovni sporazum kada je opstruirala učlanjenje Kosova u Savet Evrope.
“Portparol EU Peter Stano jasno se osvrnuo na prekršaj Srbije. On je rekao da je Srbija prekršila sporazum o opstrukciji Kosova u Savetu Evrope. U ovakvom tumačenju sporazuma, Kosovo je u pravu. Ne može biti suverene ravnopravnosti među državama kada Brnabić kao premijer Srbije pošalje pismo da poništi sporazum”, rekao je Konjufca.
Konjufca je naglasio da činjenica da Srbija krši sve ove principe daje Kosovu pravo da ne učini sledeći korak za sve ostale delove Osnovnog sporazuma, uključujući i ZSO.
“Asocijacija je sedma tačka sporazuma. Udruženje može imati rok, ali Udruživanje nije princip. Ako nas napadne Srbija, i ako ministar odbrane Srbije kaže ‘kada se vojska vrati na Kosovo’, tu su narušeni principi sporazuma. Nemamo dobre komšije, imamo neprijateljstvo, ali ne zbog nas, već zbog pozicioniranja Srbije. Mislim da će u svim razmenama i argumentima koje će Vlada imati, to biti okvir za objašnjenje kako razumemo Sporazum i zašto insistiramo da se prvo potpiše, a zatim počne da se sprovodi”, zaključio je on.