“Improvizacija i nedostatak demokratskog kredibliteta”, ocenio je Marinković kratko izborni proces i dodao da je drugi upisak verovatni pad “Kurtijeve vlade”.
“Poraz njegove politike zasnovane isključivo na obračunu sa Srbima”, kazao je on.
Na Marinkovića je jak utisak ostavila značajna izlaznost Srba.
“Iako naizgled manja nego ranije, bila je na nivou koji je jasno pokazao da je politika bojkota, koji smo gledali zadnjih godinu-dve, štetna i da su građani to prepoznali”, rekao je on za Kim radio.
Komentarišući rezultate izbornog procesa, naveo je da ga je uspeh Srpske liste iznenadio i ocenio da je izlaznost Srba dokaz štetnosti politike bojkota. Prema njegovom mišljenju, uspeh Srpske liste, uprkos kritikama, bio je reakcija na nasilnu politiku Kurtija prema srpskoj zajednici.
“Posle kolapsa njihove politike na severu i mnogo pogrešnih poteza koji su značajno otežali život srpskoj zajednici na Kosovu, opet dobijaju ubedljivu većinu u srpskoj zajednici. Pri tom, Srpska lista je kadrovski jako nepopularna u narodu, sa velikim teretom korupcionaških afera”, kazao je on.
Prema njegovim rečima, srpska zajednica je na izborima zapravo glasala za vezu sa Srbijom.
“Upravo one veze koje je Kurti nasilno prekinuo, a Srpska lista ih u narodu personifikuje. U tom pogledu, rekao bih da ovo nije validacija politike Srpske liste na Kosovu, već institkitvna reakcija kosovoskih Srba usled Kurtijevog nasilja. Tako bi bilo ko god da je na vlasti u Srbiji“, smatra on.
Marinković je dodao da smatra da se “obrasci delovanja Srpske liste neće promeniti, odnosno da će raditi ono što su i do sada radili”.
“To je puko prisustvo parlamentarnim sesijama bez učešća u raspravama i političkim inicijativama”, kazao je on.
Komentarišući tehničke probleme CIK tokom izbornog dana, Marinković je naveo da je to “presedan koji oslikava obrasce vladanja Aljbina Kurtija i Samoopredeljenja”.
“To su neke manipulativne autokratske tendencije. Nije bilo realno da se takvi obrasci zaustave u njihovoj politici prema Srbima, već je realnije da će postati standard koji će se proširiti, generalno, na kosovsko drustvo. Upravo smo to i videli posle ovih izbora, nepripremljenost CIK-a, napade na novinare, vređanje političkih konkurenata i još mnogo toga sto do sada nismo mogli da vidimo u izbornom procesu na Kosovu”, rekao je on.
Miodrag Marinković nije iznenađen preliminarnim rezultatatima kada su u pitanju albanske partije. Kako je dodao, Samoopredeljenje i Kurti su sve karte bacilli na jedno pitanje – potčinjavanje severa Kosova i prisilnu integraciju Srba u kosovski ustavno-pravni sistem.
“Takav pristup bi, možda, u prvim godinama posle konflikta 1999. godine doneo značajnu političku prednost, ali danas, skoro tri decenije kasnije, ljudima na Kosovu postaju važnije druge stvari – kvalitet života, ekonomska stabilnost, društvena jednakost i drugo. Na svim tim poljima Aljbin Kurti nije imao obećane rezultate i to ga je koštalo čitavih 10 odsto glasova”, naveo je on.
Marinković je razgovor za Kim radio zaključio navodima da je Kurti uspeo ono što ni jedan lider do sada nije – da “sroza diplomatske odnose između pokrovitelja kosovske nezavisnosti, odnosno SAD, Nemačke, Francuske i drugih”.
“Mislim i da je ovaj rezultat koji je postigao iznad realnih dometa i postignut je regrutovnjem nacionalno ostrašćenog dela birača”, rekao je on.