Srpska lista se ponovo vraća u kosovski parlament koji je bojkotovala od novembra 2022. godine. Nakon ostavke deset poslanika ove partije, na upražnjena mesta došla je druga grupa poslanika, 9 iz Srpske liste i jedan nezavisni. Međutim, oni su na sednice parlamenta odlazili na šest meseci kako bi produžili mandate, bez učešća u raspravama.
Krstić ističe da se Srpska lista do sada borila isključivo za svoje interese ali ne i za interese Srba koji su joj i na ovim izborima dali najveću podršku. “Prethodnih 12 godina Srpska lista je imala deset mandata u parlamentu Kosova i ja se ne sećam da je više od trojice njih izašlo za govornicom i da su nešto rekli. Jedna makijavelistička partija koja je uspostavljena radi ostvarenja svojih sopstvenih interesa. Nisam siguran da oni u tolikoj meri podržavaju režim Aleksandara Vučića, svesni su da su instrument u njegovim rukama, ali privilegije, veoma velike finansijske dobiti teraju na to, vuku ih ka Prištini. Definitivno za 12 godina oni nisu čuvali i štitili interese srpske zajednice, oni su bili samo instrument u rukama Aleksandra Vučića i ništa više od toga”, kaže Krstić za Radio Kim.

Kaže da većina građana ne očekuje ništa od njihovog političkog delovanja ili nedelovanja, kaže on. Međutim, ova partija je i na ovim izborima, u odnosu na ostalih pet srpskih, osvojila najveću podršku birača. “Kod srpske zajednice na Kosovu postoji jedan suicidan osećaj, jedan suicidan odnos prema sopstvenim interesima. Po inerciji glasaju za vlast u Beogradu jer s druge strane je ultranacionalistička vlast u Prištini. Srbi razmišljaju samo na jedan način: “nijedan opozicioni lider ne može da mi obezbedi socijalno davanje, platu ili bilo šta drugo” i tu leži glavni razlog zbog čega mi imamo masovno suicidno glasanje srpske zajednice na Kosovu, jer se radi o golom opstanku Srba jer s druge strane imaš nekoga ko na Kosovu vidi samo teritoriju gde žive Srbi, ne vidi i građane”.
Kaže da je kosovska vlada pred izbore deci albanske nacionalnosti dodeljivala po 100 evra pomoći, ali da ta pomoć nije stizala i za srpsku decu na severu Kosova. “U principu, nekako mi se čini da je to i logičan redosled stvari jer malo je slobodoumnih ljudi koji bi u takozvanom, samozvanom, državnom projektu za Kosovo i Metohiju bilo ko mogao da se odupre tim pritiscima pravosuđa, policije, različitih službi, bandita, tabadžija iz Srpske liste. Dokle god je Aleksandar Vučić u Beogradu na vlasti na Kosovu će pobeđivati onaj politički subjekat na koji on ukaže prstom”.

Srbi su do sada imali i jedno mesto u Vladi Kosova. Uglavnom je to bilo Ministarstvo za zajendice i povratak. Nakon što je Srpska lista napustila institucije u novembru 2022. godine, na čelo ministarstva je postavljen Nenad Rašić. Na pitanje da li će Srpska lista sada dobiti ministarstvo, Krstić kaže – ne.
“Sasvim sigurno ne. Ukoliko premijer bude aktuelni tehnički premijer Aljbin Kurti onda Srpska lista sasvim sigurno neće. Postojaće uvek te matematike, kombinacije, dogovaranja oko glasanja određenih zakona jer Ahtisarijev plan, odnosno Ustav Kosova pretpostavlja da određeni zakoni ne mogu biti izglasani ako za njih ne glasa i 80% poslanika iz srpske zajednice, tako da ćemo mi imati jednu političku krizu. U toj političkoj krizi će se Srpska lista ja mislim najbolje snaći jer će uvek biti taj jedan mali tas na vagi oko formiranja vlade. Najveći poraz kosovskog društva ili države jeste taj da određena koalicija ili partija većinskog albanskog naroda na tasu napravi koaliciju sa jednim srpskim poslanikom ili sa devetoro srpskih poslanika. Nekako mi se čini da država koja preferira demokratsko društvo onda bi morala da organizuje sopstvenu vlast, morala da organizuje vlast većine, a da manjine svakako kao u svakom demokratskom društvu budu samo deo tog procesa”.
Kaže da za srpsku zajednicu nije dobro kada “između dva tabora albanske većine zauzimaju jednu stranu”. Međutim, ističe da su to u prošlosti radili i Srpska lista, ali i druge partije.