„Svesni smo izazova i pretnji po bezbednost Kosova i regiona. Srbija, nažalost, nastavlja da podriva napore za mir i stabilnost hibridnim akcijama, kriminalnim grupama i kontinuiranom propagandom koju podržava Rusija”, rekla je Osmani.
Napadi poslednjih godina na severu Kosova i napadi na trupe Kfora u maju 2023. godine koje su, kako je kazala, direktno organizovale strukture Srbije jasan dokaz ove opasnosti.
“Prisustvo NATO trupa na Kosovu nije samo garancija naše bezbednosti, već i prepreka naporima da se promoviše mir i stabilnost“, rekao je predsednica Kosova.
„Pre nešto više od 25 godina, većina nas, sa kojima ćete danas da se sretnete bili su mladi ljudi ili deca koji su izlazili da dočekaju NATO vojnike kada su ulazili na Kosovo i bili dočekani kao naši spasioci. Ti vojnici su osvetlili tamu ljudske tragedije koja se odvija pred očima sveta. Narod Kosova će uvek imati duboku zahvalnost za svaku zemlju saveznicu i za vojnike koji su stali u odbranu naroda koji je bio ugrožen politikom hegemonističkog režima”, izjavio je Osmani.
Vreme da Kosovo uđe u NATO
Vjosa Osmani je istakla da je vreme da Kosovo dobije svoje mesto u NATO-u.
„Naš strateški cilj članstva u NATO-u nije samo naš nacionalni interes, već i strateška neophodnost za mir u regionu i celom evropskom kontinentu. Želimo da produbimo naše partnerstvo sa NATO-om razvijanjem naše vojske, Kosovskih bezbednosnih snaga, u moderne, profesionalne i interoperabilne snage sa partnerskim snagama u službi mira, stabilnosti i bezbednosti svuda u svetu“, rekla je ona.
Osmani je navela da će Kosovo uskoro početi da proizvodi municiju i dronove.
Dodala je da je Kosovo već dostiglo cilj NATO-a od dva odsto BDP-a za ulaganja u odbranu i namerava da ga udvostruči u rekordnom roku.
„Kosovo će uskoro početi da proizvodi municiju i dronove, pozicionirajući se kao strateški partner. Na ovom putu, veoma smo svesni izazova sa kojima se suočavamo”, istakla je Vjosa Osmani.