Pokret Samoopredeljenje koji je bio prvi na izborima, ima 48 poslanika. Čini se da je izvesno da će imati i glasove deset nevećinskih poslanika, kao i srpskog poslanika Nenada Rašića, pa se, u najboljem slučaju, očekuje ukupno 59 glasova, prenosi novinska agencija Ekonomija onlajn.
Kako će Samoopredeljenje postići neophodan minimum od 61 glas? Dok PDK, LDK i AAK iz dana u dan ponavljaju svoj stav da odbijaju svaku mogućnost formiranja vladajuće koalicije sa Samoopredeljenjem, Socijaldemokratska inicijativa (NISMA) pokazala je spremnost za razgovore o stvaranju novih institucija. Međutim, za sada nema potvrde da su Samoopredeljenje i NISMA razgovarali.
NISMA je demantovala informaciju objavljenu u medijima da bi njena tri poslanika mogla da glasaju za vladu bez ulaska u vladajuću koaliciju sa Samoopredeljenjem.
„Socijaldemokratska inicijativa ne glasa ni za jednu vladu za koju nije preuzela svoj deo odgovornosti“, rekao je Fatmir Matoši iz ove stranke.
Nije isključena mogućnost da Samoopredeljenje uđe na konstitutivnu sednicu kosovske skupštine bez prethodnog dogovora, bilo sa strankama ili sa pojedinim opozicionim poslanicima, u nadi da će neko od poslanika moći da glasa za formiranje vlade.
„Ulagaćemo stalne napore da se sastanemo sa poslaničkim grupama, isključujući opoziciju, odnosno sa našim koalicionim partnerima, što već jesmo, ali naravno i sa ostalima koje ćemo imati“, rekla je Aljbuljena Hadžiju iz Samoopredeljenja.
S druge strane, ako Samoopredeljenje ne uspe da formira vladu, veliko je pitanje da li će i opozicione stranke postići konsenzus o formiranju izvršne vlasti. Čini se da je zahtev LDK da dobije mesto premijera ili da trajno ostane u opoziciji glavna prepreka, kao što su dve opozicione stranke, PDK i AAK, otvoreno ili manje otvoreno izjavile.
„Trenutno je pozicija LDK blokirana. To ne omogućava stvaranje opozicione vlade“, rekao je Ramuš Haradinaj.
U to vreme je javno objavljena optužba šefa poslaničke grupe LDK u bivšem zakonodavnom telu Arbena Gašija za „organizovanu kriminalnu šemu: krađu glasova u dijaspori“, što je, izgleda, otvorilo unutarstranačku debatu.
„LDK veruje našim institucijama u svakom smislu, pa i u ovom smislu. Mi nismo ni tužilac ni pravosuđe“, napisao je Abdidžiku i pozvao građane da ostanu mirni.
„Ostanite mirni! LDK je jak, jedinstven i obnovljen! Nikad više zajedno nego danas! Glasovi države ga više ne kolebaju! Nema povratka! Nema povratka na prag nestanka! Rastemo, više i brže od bilo koga!“, rekao je Abdidžiku.
Arton Demhasaj iz Alijanse za budućnost Kosova (AAK) kritikovao je Samoopredeljenje da namerno odlaže proces stvaranja novih institucija nakon izbora. On je za Ekonomiju onlajn rekao da je ovo pokušaj da se Kosovo povede ka vanrednim izborima.
„Oni imaju za cilj da odlože izbore što je više moguće, najverovatnije do jeseni, kako bi mogli da raspišu vanredne parlamentarne izbore koji bi bili održani zajedno sa lokalnim izborima“, rekao je Demhasaj.
U međuvremenu, univerzitetski profesor Miljazim Krasnići smatra da Kosovo nema koristi da odloži formiranje vlade ni za jedan dan.
„Kosovo je trenutno pod sankcijama EU, pod američkim je pritiskom i izolacijom, nalazi se u teškoj ekonomskoj krizi, sa nedostatkom stranih investicija. Znači, što se pre formira vlada, to bolje, ali kažem da sa ovim nedostatkom volje i ovakvom vrstom lagodnosti, nema pokazatelja da će se to brzo dogoditi“, rekao je Krasnići.