Rašić je poručio da metode pritiska tokom izbornih kampanja postaju „sve brutalnije“ od strane Srpske liste, optužujući ih za „zastrašivanje“ dela građana iz srpske zajednice.
Prema njegovim tvrdnjama, tokom prethodne i ove nedelje pojedini pripadnici srpske zajednice bili su izloženi pritiscima na administrativnim prelazima od osoba koje su se, kako kaže, predstavljale kao pripadnici Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
Kao primer naveo je slučaj njihove saradnice u opštini Leposavić, koja je, kako tvrdi, zajedno sa suprugom i troje maloletne dece bila zadržana više od pet sati na administrativnom prelazu, ne preciziravši kojem.
Prema njegovim rečima, osobe koje su ih ispitivale interesovale su se isključivo „za njega i njegove aktivnosti u Vladi Kosova“.
„Ti ljudi koji su došli i predstavili se kao BIA interesovala ih je samo jedna stvar, a to je Nenad Rašić“, tvrdi on.
Kaže da je na takve pritiske „navikao“.
„Ali je nezamislivo da mogu da zadržavaju troje maloletne dece starosti od 4 do 10 godina samo zbog toga što je interesantno da se zna šta ja radim u ministarstvu ili šta radim u vladi“, kazao je on na sednici Vlade.
Rašić je takođe izneo tvrdnje i da su pojedini zaposleni u srpskim institucijama prošle nedelje organizovano odvođeni u prostorije sa druge strane administrativnog prelaza Merdare, gde su, prema njegovim rečima, „satima zadržavani i izloženi pritiscima i pretnjama otkazima“.
Od njih je, kako tvrdi, tom prilikom traženo da se izjasne za koga će glasati na vanrednim parlamentarnim izborima zakazanim za 7. jun.
„Prošle nedelje takođe, dešavalo se da postoje grupe organizovanih radnika koji rade u srpskim institucijama, koji su prinuđeni pod pritiskom i pod ucenom otkaza, da odu u određene prostorije koje su na drugoj strani prelaza Merdare i gde su držani po nekoliko sati po nekim podrumima, nekim mračnim prostorijama, gde mora precizno da se objasni za koga će glasati 7. juna na vanrednim parlamentarnim izborima“, tvrdi Rašić.
Rašić tvrdi da je njima tom prilikom sugerisano da ne podrže njegovu političku opciju na predstojećim izborima.
„A nikako ne sme da se glasa za Rašića“, kazao je.
Tvrdnje o pritiscima i otkazima u srpskim institucijama
On je potom izneo tvrdnje da je oko 20 osoba dobilo otkaze, uglavnom u institucijama koje funkcionišu u sistemu Republike Srbije, pre svega u školama i domovima zdravlja.
„Danas nekih dvadesetak ljudi je već otpušteno, sa svojih radnih mesta, mahom u domovima zdravlja i školama“, kazao je.
Štaviše, tvrdi i da raspolaže informacijama prema kojima bi broj otkaza mogao da poraste i do 40 samo u opštini Gračanica.
Potom je pročitao jedno od rešenja o otkazu ugovora o radu za koje tvrdi da potiče iz Doma zdravlja u Donjoj Gušterici.
„Zaposleni je u dužem vremenskom periodu istupao u javnosti, iznoseći svoje političko opredeljenje suprotno interesima za koje se opredeljuje srpsko stanovništvo na Kosovu i Metohiji, koje živi u sistemu koji Republika Srbija ne priznaje, a na društvenim mrežama promovisao je nacionalizam i širio govor mržnje koji je zakonom zabranjen, radi ostvarivanja ličnih političkih ciljeva, čime je direktno rušio ugled poslodavca“, pročitao je Rašić.
On tvrdi i da je reč o osobi sa kojom je bio na ručku, navodeći da ih je tom prilikom neko navodno fotografisao.
Prema njegovim rečima, cilj je da se pošalje poruka zaposlenima, te je utvrdio da se čak i zbog „lajkovanja“ objava njegove stranke na društvenim mrežama „može ostati bez posla“ u institucijama koje funkcionišu u sistemu Republike Srbije.
On je ujedno pozvao kosovske institucije da zaštite ove građane.
„Zamolio bih gospođu Gervalu-Švarc da podignete budnost naših institucija koje jedino imamo kao odbranu i molim vas da zaštite masovno ugnjetavanje i kršenje ljudskih prava naših sugrađana jer smatram da jesmo sa jednakim pravima i mi drugu zaštitu nemamo“, kazao je.
Poručio je i da će institucija i stranka kojom rukovodi – „zaštiti njihove interese koliko god budemo mogli“.
„Ovi ljudi koje sam pomenuo o rešenjima mogu da se obrate direktno nama bilo kog dana i mi ćemo uraditi sve što je u našoj moći da sačuvamo minimum njihovih prava i minimum njihovog dostojanstva“, kazao je Rašić na sednici kosovske vlade.


