Zabeleženo je i više situacija u kojima su se policijski službenici fotografisali uz kartu takozvane Velike Albanije.
Sve to je kršenje zakona i policijskih procedura koje ostaje nekažnjeno, a na koje se oglušuju kosovske institucije i relevantne međunarodne organizacije. Na to je ukazalo pet nevladinih organizacija, koje predvode Srbi sa Kosova, u danas objavljenoj studiji “Etnizacija Kosovske policije: rušenje Ahtisarijevih temelja građanske i multietničke institucije”.
Kada građani Kosova, koji masovno dele takav sadržaj, dodaju muzičku podlogu onda se, uz snimke i fotografije, u pozadini čuju i stihovi: “Bog je zemlju dao Albancima”, “Navikao sam da ubijam Škije (pogrdan naziv za Srbe) i koljem sultane”, “Nemoj da diraš Mitrovicu ili ću spaliti Čaglavicu”, “U ruci mi je puška, sačekaj me etnička Albanijo”, “Nek se crveno-crna zastava vijori od Skoplja do Valone”, “Neće biti granica od Preševa do Čamerije”, “Reci Četnicima da se u ovo ne mešaju, jer Lešijeva puška može spaliti čak i Niš”, “Ne mogu više da izdržim, imam metak za svakog Četnika”.
“Kombinujući ih sa vizuelnim materijalom čiji su akteri pripadnici Kosovske policije, takva muzika jasno širi ideju o etničkoj dominaciji nad regionom, uokvirujući prisustvo policije kao deo tekuće nacionalne borbe Albanaca za teritoriju”, ukazuju u analizi nevladine organizacije – Nova društvena inicijativa (NSI), Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), Aktiv i Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC) koju prenosi portal Alternativna.
Ovih pet nevladinih organizacija u studiji ukazuju da je, u poslednje tri godine, na Kosovu uočen trend na društvenim mrežama, a posebno na TikToku, da pripadnici Kosovske policije šire albanski etnonacionalizam, u suprotnosti sa ustavom i zakonima Kosova koji su na snazi.
Analizom zakonskog okvira, ustanovljeno je da, ovakvim ponašanjem na društvenim mrežama, pripadnici policije krše najmanje 13 članova podzakonskog akta o disciplini, kao i sam Ustav Kosova i zakone koji uređuju kosovske institucije kao građanske i multietničke.
Studija ukazuje na masovno kršenje najmanje 13 članova Administrativnog uputstva o povredama, merama i disciplinskim postupcima u Policiji Kosova.
U pitanju su članovi koji se odnose na nepirimereno ponašanje pripadnika Policije Kosova, narušavanje imidža Policije Kosova, neovlašćeno postavljanje stvari na opremu policije, koje mogu predstavljati diskriminaciju, neovlašćeno korišćenje imena i položaja, neovlašćeno nošenje simbola i kršenje standarda uniforme.
Radi se i o odredbama koje se odnose na tolerisanje neprofesionalnog ponašanja, nošenje simbola, koji predstavljaju elemente pripadnosti verskoj, etničkoj grupi, neovlašćeno menjanje simbola na policijskoj opremi ili u random prostoru, neprimeren izgled na random mestu, pojavljivanje na društvenim mrežama, u uniformi, na način koji krši etiku i pravila, objavljivanje i distribuiranje komentara, fotografija ili snimaka koji štete imidžu policije.
“Analizom sadržaja na TikToku, s početka novembra 2024, koja je podrazumevala kumulativnu pretragu heštegova u vezi sa Kosovskom policijom, ustanovljeno je da postoji preko 14.000 objava u vezi sa istom. Na primer, samo sa heštegom #njesiaspecialekosoves (specijalne jedinice Kosova) ima preko 4.000 objava koje su generisale preko 270 miliona pregleda”, navedeno je u analizi.
Dodaje se da “etnonacionalistička muzička podloga koja se koristi za objave većine problematičnog sadržaja koji se meri u hiljadama, karakteriše bezbednosni aparat kao sprovodioca albanskih nacionalističkih ciljeva, a ne sprovodioca Ahtisarijeve vizije Kosova”.
U prilog studiji, a “kao dokaz ove nelegalne i nacionalističke prakse koja urušava multietnički i građanski karakter bezbednosnog aparata”, autori su priložili preko 140 fotografija na kojima preko 300 policajaca, “koristeći nelegalne ambleme i simbole, zastave ili gestove jasno identifikuju svoju etničku pripadnost i ističu svoje nacionalističke političke stavove ili veličaju koncept vansudske ‘pravde’“.
“Iako je trend na koji se ovde ukazuje opšteprisutan na Kosovu, javno priznanje štetnosti ove prakse, osuda i sankcija takvog ponašanja izostaju. Institucije najviše pozvane da sprečavaju ovakve pojave, Policijski inspektorat Kosova i međunarodne misije sa monitoring statusom, poput Misije Evropske unije za vladavinu prava – EULEX u poslednje tri godine od kada je počela ekspanzija ovog trenda, nisu reagovale”, ističu NSI, CASA, InTER, ACDC i Aktiv.
Dodaju da su se tokom 2023. godine, na TikToku pojavili i snimci načinjeni i objavljeni od strane samih policajaca, a koji su dodatno doprinosili generisanju krize, poput snimaka od 26. maja kada su pripadnici KP sami snimali kako skrnave srpske simbole u zauzetim opštinskim zgradama, ili poput snimka na kojem je uhapšeni Srbin bio podvrgnut torturi u policijskoj stanici.